alimenty na pensjonariusza dps - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 19 cze 2024, 20:24

Babcia lat 85. W testamencie zapisała dom po swojej śmierci na 2 prawnuków, obecnie małoletni.
Miała trojkę dzieci. Corka X, córka Y, syn Z.
Corka X ma 4 dzieci. Corka Y (nieżyjąca) miała 3 dzieci. Syn Z ma 1 dziecko.
Babcia z powodu otępienia nie jest w stanie sie sobą zająć. Podjęla decyzje o umieszczeniu siebie w dps. Emerytura nie wystarcza na pokrycie kosztów.
MOPR wezwał do wywiadu alimentacyjnego na rzecz babci tylko 1 wnuczkę od corki X,
2 wnuków od niezyjącej corki Y oraz syna Z.
Skoro samych wnucząt jest 8 dlaczego tylko 3 wnucząt zostało wezwanych? Syn nie odebrał wezwania, 2 wnuczat od zmarłej córki tez nie. Z MOPRu uzyskalam informacje ze nic wiecej nie mogą zrobic. Jak to rozwiązać zebym tylko ja jedna ktora odebrała pismo nie musiała płacić? jak zobligowac resztę rodziny do wywiadu? Jak zobligowac MOPr by wezwali wszystkie dzieci i wnuki? MOPr tłumaczy, ze tylko te 4 osoby były zgłoszone przez szpital. Ja zglosiłam się sama, 3 osoby podałam z adresami i numerami telefonu. Reszty osob nie podano, gdyż brakło miejsca na ich nazwiska we wniosku kierowanym ze szpitala.
magda_witkowska
Praktykant
Posty: 1
Od: 19 cze 2024, 20:14
Zajmuję się: pielęgniarka


Napisano: 20 cze 2024, 9:05

magda_witkowska pisze:
19 cze 2024, 20:24
Z MOPRu uzyskalam informacje ze nic wiecej nie mogą zrobic.
Bzdura.
magda_witkowska pisze:Reszty osob nie podano, gdyż brakło miejsca na ich nazwiska we wniosku kierowanym ze szpitala.
To już jest kuriozalne...

MOPR ma OBOWIĄZEK ustalić wszystkie osoby, które ustawowo lub dobrowolnie mogą wnosić opłaty za pobyt mieszkańca DPS i prowadzić postępowanie jednocześnie w stosunku do wszystkich tych osób oraz określić możliwość i kwotę odpłatności każdego z nich. Można mu dostarczyć dane tych osób, jeżeli nie potrafi tego zrobić, ale oczywiście MOPR ma do tego możliwości i MUSI to zrobić. Osoby unikające/odmawiające udziału w postępowaniu narażają się na jednostronne ustalenie opłaty narzuconej decyzją przez MOPR, do wysokości brakującej kwoty opłaty za DPS. W przypadku niewywiązywania się osób z obowiązku wnoszenia opłat, podlegają one przymusowemu ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. W wywiadzie alimentacyjnym jest punkt IV, gdzie osoba, z którą przeprowadzono wywiad wskazuje inne osoby zobowiązane do alimentacji. Tam też jest mało miejsca ;), ale to żadne wytłumaczenie - pracownik socjalny musi wpisać WSZYSTKIE wskazane osoby! Masz prawo uczestniczyć czynnie w postępowaniu prowadzonym przez MOPR. Opłatę ustala się proporcjonalnie do liczby osób obowiązanych do jej wnoszenia. MOPR zapewne wezwie po wywiadzie do podpisania umowy, ale należy domagać się ustalenia właśnie opłaty proporcjonalnie do liczby zobowiązanych. Na końcu MOPR wyda o decyzję o opłacie. Jeżeli się z nią nie zgodzisz, MOPR nie ustali wszystkich zobowiązanych do opłat, to od decyzji należy się odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (potem ew. złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na decyzję SKO).
Quidquid latine scriptum sit, sapienter videtur
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 1826
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: PS/ZI/GKRPA
Lokalizacja: Kątownia, trzecie drzwi po prawej


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x