powinno to być w formie decyzji
z treści III SA/Łd 127/09 - Wyrok WSA w Łodzi
W rozpoznawanej sprawie organ I instancji w sześciu wydanych decyzjach zobowiązał skarżącą do zwrotu pobranego dodatku mieszkaniowego na podstawie art.7 ust. 9 ustawy z 21 czerwca 2001r. Zgodnie z treścią tego przepisu jeżeli w wyniku wznowienia postępowania stwierdzono, że dodatek mieszkaniowy przyznano na podstawie nieprawdziwych danych zawartych w deklaracji lub wniosku, o których mowa w ust.1, osoba otrzymująca dodatek mieszkaniowy jest obowiązana do zwrotu nienależnie pobranych kwot w podwójnej wysokości. Należności te wraz z odsetkami i kosztami egzekucyjnymi podlegają przymusowemu ściągnięciu w trybie postępowania egzekucyjnego w administracji.
Wymieniony przepis nie może być w ogóle podstawą wydania decyzji zobowiązującej stronę do zwrotu wypłaconego dodatku mieszkaniowego. Zobowiązanie takie wynika bowiem wprost z tego przepisu a zapis, w myśl którego należność obejmująca podwójną wysokość wypłaconego dodatku podlega przymusowemu ściągnięciu w trybie postępowania egzekucyjnego w administracji, należy rozumieć jako podstawę do wszczęcia postępowania egzekucyjnego w razie ostatecznego uchylenia, w wyniku wznowienia postępowania, decyzji o przyznaniu dodatku mieszkaniowego.
Obowiązek zwrotu nienależnie pobranego dodatku powstaje zatem z mocy prawa, a do jego wykonania należy zastosować przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Żaden przepis prawa nie wymaga określenia lub ustalenia tego obowiązku w drodze decyzji ani nie umocowuje organu administracji do wydania decyzji ustalającej obowiązek lub wysokość dodatku mieszkaniowego do zwrotu. Pogląd taki jest powszechnie przyjęty w orzecznictwie sądów administracyjnych (wyrok WSA w Gdańsku z 10 listopada 2004r. w spr. II SA/Gd 938/02 - Lex nr 203481, wyrok WSA we Wrocławiu z 12 lipca 2005r. w spr. II SA/Wr 867/03 - nie publikowany, wyrok WSA we Wrocławiu z 14 kwietnia 2006r. w spr. IV SA/Wr 252/05 - nie publikowany, wyrok WSA w Rzeszowie z 25 czerwca 2004r. w spr. SA/Rz 438/02 - nie publikowany, wyrok WSA w Szczecinie z 25 listopada 2004r. w spr. SA/Sz 516/03 - nie publikowany).