Właściciel mieszkania w domu - Dodatki mieszkaniowe

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]

Napisano: 24 mar 2025, 15:37

Cześć!

Mam sytuację, że Pani składa wniosek o DM, jest właścicielką mieszkania w domku wolnostojącym.
Mieszka z mężem, powierzchnia 48,48m.
Na wniosku wpisują, że nie ma CO, CW i gazu. Jedynymi rachunkami jakie przedstawiają są odpady, za wodę i ścieki Pani ma donieść rachunek (choć mówi, że nie wie bo rozliczenie za luty może dopiero przyjdzie, bo chyba rozlicza się kwartalnie? sama nie wie...), ogrzewają się elektrycznie. Moje pytanie brzmi czy w takim przypadku obliczam ze stawek miasta czynsz i go przyjmuje? Czy jezeli nie doniesie mi rachunku za wodę, jedynym rachunkiem który wliczę będą śmieci?
Izabela.em
Praktykant
Posty: 25
Od: 24 wrz 2024, 14:14
Zajmuję się: DM


Napisano: 24 mar 2025, 15:55

jeżeli właściciel domu składa wniosek to on czynszu nie płaci...(czynsz byłby wtedy, gdyby wnioskodawca wynajmował domek od właściciela - z umowy najmu wynikałby czynsz). Tu sztucznie czynszu nie liczysz. Przyjmujesz rachunek za śmieci a za wodę może być ostatni kwartalny rachunek ale musisz go przeliczyć na 1 miesiąc, bo zgodnie z ustawa dm art 5 ust 4a. Wydatki naliczone i ponoszone przez okres dłuższy niż jeden miesiąc przelicza się na okresy miesięczne.
:-)
VIP
Posty: 3497
Od: 20 mar 2017, 12:49
Zajmuję się: DM, DE

Napisano: 24 mar 2025, 16:27

powiedzcie prosze, czym jest dla Was czynsz, jaka jest jego definicja? Czy traktujecie go jako czynsz administracyjny? ( nie jako odstępne)
Mikolaze
Referent
Posty: 460
Od: 05 lis 2021, 20:42
Zajmuję się: Dodatki mieszkaniowe

Napisano: 24 mar 2025, 16:46

Mikolaze pisze:
24 mar 2025, 16:27
powiedzcie prosze, czym jest dla Was czynsz, jaka jest jego definicja? Czy traktujecie go jako czynsz administracyjny? ( nie jako odstępne)
Czynsz najmu to po prostu opłata za wynajem lokalu, a jego wysokość ustala się w wyniku negocjacji stron. Wysokość czynszu za mieszkanie może zależeć od wielu czynników tj. lokalizacji, standardu wykończenia, powierzchni, wyposażenia czy dostępności miejsca parkingowego.

Z kolei na czynsz administracyjny składają się świadczenia i opłaty do uiszczenia, których zobowiązani są właściciele mieszkań. W tym kontekście używanie słowa ''czynsz'' jest błędne i należałoby raczej używać określenia '''opłaty administracyjne''. Niemniej to określenie zakorzeniło się już w języku polskim, więc warto zrozumieć różnicę między jednym czynszem a drugim.
Wyróżniamy dwie podstawowe składowe ''czynszu administracyjnego'':
opłaty niezależne od zarządcy - wynikające z kosztów eksploatacyjnych nieruchomości,
opłaty zależne od zarządcy - koszty administracyjne nieruchomości
https://gethome.pl/blog/czynsz-co-wchodzi-w-jego-sklad/
:-)
VIP
Posty: 3497
Od: 20 mar 2017, 12:49
Zajmuję się: DM, DE


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x