Witam, czy pisząc wniosek do Gminnej komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wskazujecie jakąś podstawę prawną? Udostępniamy komisji dane osobowe więc powinnam powołać się na ustawę.
Czy ktoś podpowie na co konkretnie, jakie artykuły?
GKRPA może przetwarzać dane osób uzależnionych i ich rodzin (w dość szerokim zakresie), bez ich wiedzy i zgody, a członkowie Komisji są obowiązani do zachowania w poufności wszelkich informacji i podpisują stosowne oświadczenie na te okoliczność, na podstawie art. 25a ustawy z dnia z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U.2021. 1119 z późn. zm.), więc nie trzeba im o tym przypominać żadną podstawą prawną
Samo zgłoszenie sprawy do GKRPA również nie jest sformalizowane ani szczegółowo obwarowane konkretnymi przepisami… Ale jak już musicie z podstawą prawną, to może np.: na podstawie art. 1 ust. 1 i 2, art. ust. 1 pkt. 1, 2, 5, 6, art. 4[1] ust. 1 pkt. 2 i 3, art. 23, art. 24, art. 25 ustawy z dnia z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U.2021. 1119 z późn. zm.), zgłaszam/zawiadamiam o występującym problemie nadużywania alkoholu u pana/w rodzinie, powodującym rozkład życia rodzinnego (demoralizację czy tam regularne zakłócanie porządku publicznego), w celu podjęcia odpowiednich działań w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych. Do tego uzasadnienie: szczegóły sprawy, podanie konkretnych sytuacji, dowody w formie notatek, oświadczeń, ustaleń z wywiadów środowiskowych, dane świadków itp.
Należy tylko pamiętać, że samo podejrzenie lub nawet ustalenie czyjegoś uzależnienia w trakcie prowadzonej pracy socjalnej, nie stanowi jeszcze samoistnej przesłanki do zgłoszenia sprawy do GKRPA i potem do Sądu! Tę procedurę uruchamiana się nie z powodu samego uzależnienia, lecz ze względu na szkody społeczne, jakie wyrządza alkoholik. Żeby zobowiązać kogoś do leczenia, to oprócz uzależnienia, które potem potwierdzi biegły sądowy, musi wystąpić co najmniej jedna z przesłanek społecznych określonych w art. 24 ustawy z dnia z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U.2021. 1119 z późn. zm.), tj. rozkład życia rodzinnego, demoralizacja małoletnich, uchylanie się od obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny czy systematyczne zakłócanie spokoju lub porządku publicznego.