wychowawczy a działalność - Świadczenia rodzinne

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]

Napisano: 04 cze 2015, 21:51

Czy należy się wychowawczy przy zawieszeniu działalności gospodarczej, wszystkie inne warunki są spełnione.?
mart14


Napisano: 05 cze 2015, 7:52

Które pozostałe warunki? Czy przedsiębiorca jest jednocześnie zatrudniony na umowę o pracę,a pracodawca udzielił mu urlopu wychowawczego?
"Kiedy człowiek zstępuje w przepaść, jego życie zawsze zyskuje jasno określony kierunek."
Terry Pratchett
kronos79
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 3317
Od: 19 lut 2014, 10:39
Zajmuję się:
Lokalizacja: z OPS

Napisano: 05 cze 2015, 10:54

no własnie czy osoba prowadząca działalność gospodarczą (tylko i wyłącznie) może korzystać z dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym ?? Chyba nie upewnijcie mnie.
/Kasia/

Napisano: 05 cze 2015, 10:55

Na chwilę obecną każdy urlop, w tym urlop wychowawczy jest uprawnieniem pracowniczym, tzn. uprawnione są do niego wyłącznie osoby zatrudnione w ramach stosunku pracy. Przedsiębiorca nie jest w związku z tym uprawniony do urlopu wychowawczego.
"Kiedy człowiek zstępuje w przepaść, jego życie zawsze zyskuje jasno określony kierunek."
Terry Pratchett
kronos79
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 3317
Od: 19 lut 2014, 10:39
Zajmuję się:
Lokalizacja: z OPS

Napisano: 05 cze 2015, 12:45

Zatem osoba prowadząca działalność gospodarczą może pobierać dodatek z tytułu przebywania na urlopie wych. jeśli oprócz działalności gospodarczej jest gdzieś zatrudniona i jej pracodawca udzieli jej urlopu wychowawczego tak?? a czy musi zawiesić działalność gospodarczą prowadzoną przez siebie żeby uzyskać dodatek??
/Kasia/

Napisano: 05 cze 2015, 12:52

/Kasia/ pisze:Zatem osoba prowadząca działalność gospodarczą może pobierać dodatek z tytułu przebywania na urlopie wych. jeśli oprócz działalności gospodarczej jest gdzieś zatrudniona i jej pracodawca udzieli jej urlopu wychowawczego tak?? a czy musi zawiesić działalność gospodarczą prowadzoną przez siebie żeby uzyskać dodatek??
Odpowiedzi należy szukać w art. 10 ust. 5 pkt. 3 ustawy
Dodatek nie przysługuje osobie, o której mowa w ust. 1, jeżeli podjęła lub kontynuuje zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, która uniemożliwia sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego;
Jeśli taka osoba nie zawiesi działalności, obowiązkiem organu będzie ustalenie, czy wykonywana działalność uniemożliwia sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego. Wydaje się, że samo oświadczenie strony, czy tak jest, to za mało. Niemniej to bezwzględne minimum. Należałoby ustalić w jaki sposób wykonywana aktywność zawodowa wpływa na możliwość sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Chodzi np. o czas, wymiar aktywności zawodowej, miejsce wykonywania działalności.
"Kiedy człowiek zstępuje w przepaść, jego życie zawsze zyskuje jasno określony kierunek."
Terry Pratchett
kronos79
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 3317
Od: 19 lut 2014, 10:39
Zajmuję się:
Lokalizacja: z OPS

Napisano: 06 cze 2015, 12:09

A co z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, zawieszenie działalności gospodarczej w związku z osobistą opieką nad dzieckiem jest utratą dochodów.Pracodawca miał co najmniej 6 miesięczny okres opłacania składek na ubezpieczenie społeczne.Nie zatrudnia pracowników,dziecko ma do piątego roku życia. ZUS za niego opłaca składki a co z dodatkiem wychowawczy u nas?
Mart 14

Napisano: 07 cze 2015, 19:52

nic, nie przysługuje
madzia11

Napisano: 08 cze 2015, 8:04

Mart 14 pisze:A co z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, zawieszenie działalności gospodarczej w związku z osobistą opieką nad dzieckiem jest utratą dochodów.Pracodawca miał co najmniej 6 miesięczny okres opłacania składek na ubezpieczenie społeczne.Nie zatrudnia pracowników,dziecko ma do piątego roku życia. ZUS za niego opłaca składki a co z dodatkiem wychowawczy u nas?
Jest utratą dochodu, nie jest urlopem wychowawczym. Zresztą, gdyby było inaczej, nie byłoby potrzeby odrębnego wskazywania zawieszenia działalności jako okoliczności powodującej utratę dochodu.
"Kiedy człowiek zstępuje w przepaść, jego życie zawsze zyskuje jasno określony kierunek."
Terry Pratchett
kronos79
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 3317
Od: 19 lut 2014, 10:39
Zajmuję się:
Lokalizacja: z OPS



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x