wynagrodzenie dla opiekuna prawnego - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 2 z 2    [ Posty: 16 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 11 sie 2014, 15:05

to można się tyle cofnąć, który art. o tym mówi, wie ktoś?
Jak to pisemko do zainteresowanego powinno wyglądać, może ktoś podać jakiś wzór?
Gość


Napisano: 25 wrz 2014, 7:24

Podnosze wątek bo ciekawy !!!
TinTin

Napisano: 25 wrz 2014, 8:32

Wczoraj wpłynął wyrok z podaniem od Pana o wypłatę wynagrodzenia dla opiekuna prawnego od 01.07.2013 do 31.07.2014r. no i wypłacamy jej za 13 miesiecy po 330,00 zł bo tak sąd nakazał.
dziurd

Napisano: 30 paź 2015, 10:18

Wypłata wynagrodzeń dla opiekunów prawnych (uwaga - nie dla kuratorów - to inna bajka) następuje na podstawie ustawy o pomocy społecznej - a jeżeli tak to zastosowanie ma art. 106 ust 3. Czyli przyznajemy wynagrodzenie od dnia złożenia dokumentów tj z odpisem prawomocnego wyroku sądu + ksero dowodu. Uwaga - przyznanie świadczenia z ps nie wymaga przeprowadzenia wywiadu i wydania decyzji (art.53 ust. 2)
ascher

Napisano: 30 paź 2015, 15:00

ascher, nie mogę się z Tobą zgodzić: art. 53a ust. 1 i 2 są przepisami szczególnymi dotyczącymi tylko tego jednego świadczenia (wynagrodzenia za sprawowanie opieki), to właśnie tam w ust. 2 (jak sam zauważasz) jest mowa o braku wywiadu i decyzji. Z kolei art. 106 ust. 2 i 3 jest przepisem ogólnym ustalającym zasady przyznawania świadczeń pieniężnych w ogóle. Zgodnie z zasadą lex specialis... art. 106 ust. 3 nie ma tu swojego zastosowania. W wypadku wynagrodzenia opiekuna art. 53a ust. 1 mówi wyraźnie, że wynagrodzenie wypłaca się w wysokości ustalonej przez sąd (a zatem za cały okres wynikający z postanowienia, dlatego nie ma tu mowy o jakiejś decyzji administracyjnej), a nie "w związku z postanowieniem sądu". Postanowienie sądu jest do wykonania w całości, nie jest dla urzędnika tylko jakąś "sugestią" co do kwoty, w której musi się zmieścić jego widzimisię. Jeślibyśmy wypłacali tylko od dnia złożenia wniosku wraz z kompletem dokumentów, to nie realizowalibyśmy ani przepisu art. 53a ustawy o pomocy społecznej, ani postanowienia sądu RP zgodnie z jego literalnym brzmieniem. Powiem tak: gdybym był opiekunem i trafił na pracownika, który by mi wypłacił od złożenia wniosku, to masz jak w banku, że wytoczę roszczenie cywilne, skargę na organ i wniosek o wypłatę wraz z odsetkami od dnia złożenia w OPS wniosku o wypłatę wynagrodzenia za okres ustalony sądownie. Świnia jestem? Pewnie tak, ale zastanów się czy moje roszczenie zostałoby spełnione? Ja twierdzę, że w całości i jeszcze pracownik oraz OPS mają po gaciach.
jakobos
Stażysta
Posty: 168
Od: 30 maja 2007, 17:28
Zajmuję się:
Lokalizacja: zamieszkuję bez zamiaru pobytu :), Polska

Napisano: 30 paź 2015, 21:53

Spokojnie ascher. Żadna z Ciebie świnia. Odwołanie to moje drugie imię...

Czasy się zmieniają i dziś odwołanie nie robi już na nikim wrażenia, a już tym bardziej nie uzasadnia by kogoś określać mianem świni.

To konstytucyjne prawo każdego obywatela.

Twoje argumenty w pełnym tego słowa znaczeniu do mnie przemawiają. Sam też chyba zapłaciłbym za okres wsteczny.

Myślę jednak, że skoro w 36 wynagrodzenie to określono jako świadczenie pieniężne z pomocy społecznej, to 106 znajdzie zastosowanie, choć nie wprost.

Tak jak przy zasiłku stałym - a raczej jego kontynuacji. Co do zasady wypłaca się od miesiąca złożenia wniosku - wyjątek - kontynuacja, pod warunkiem, że strona złożyła wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności przed wygaśnięciem orzeczenia, a wniosek w ośrodku przed wygaśnięciem decyzji ze stałego.

w tej kwestii nikt nie będzie mógł rozstrzygnąć, do puki nie pojawi się orzecznictwo jakieś.

Ja bym optował jednak nie za roszczeniem o wypłatę przed sądem cywilnym, a za skargą na inne akty i czynności z p. p. s. a.
Rajski.


  
Strona 2 z 2    [ Posty: 16 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x