WYROK I OCZECZENIE-POMOCY PILNE!!!!

Wybrane tematy:
Wzory decyzji Wzory wniosków o świadczenia rodzinne - UKRAINA Zmiana wysokości świadczenia pielęgnacyjnego ZANIM ZAŁOŻYSZ NOWY TEMAT - PRZECZYTAJ! kwestia ŚP dopytanie Kiedy wypłacacie świadczenie rodzinne ??
ODPOWIEDZ
ROZA1984
Praktykant
Posty: 17
Rejestracja: 04 kwie 2018, 12:37
Zajmuję się: ZR/ŚW
Kontakt:

WYROK I OCZECZENIE-POMOCY PILNE!!!!

Post autor: ROZA1984 »

W takim dużym skrócie, mamy pana, który złożył nam wniosek na świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach w maju br. Do wniosku dołączył wyrok z sądu, który był wynikiem odwołania od orzeczenia w 2023r, gdzie dziecku nie przyznano punktu 8 czyli nie kwalifikowało ich to do świadczenia pielęgnacyjnego. Odwołali się wtedy i teraz wyrokiem sądu im ten punkt przyznano. W międzyczasie jak wygasło to powyższe orzeczenie bo dziecko skończyło 16 lat ponownie złożyli wniosek o wydanie orzeczenia i wydano im nowe orzeczenie ze stopniem już umiarkowanym, czyli nie kwalifikującym ich do ŚP. Nas wtedy nie poinformowali, że w ogóle trwa jakieś postępowanie odwoławcze odnośnie tamtego orzeczenia, z tego co wiadomo nam nie dołączyli do sądu do akt sprawy również tego nowego orzeczenia ze stopniem umiarkowanym. Na chwilę obecną w obiegu jest ten wyrok, który dotyczy orzeczenia przed 16 rokiem życia i wyrok kwalifikuje do ŚP, i to orzeczenie o stopniu umiarkowanym , które nie kwalifikuje do ŚP. Nie mamy pojęcia co zrobić, jak to rozpatrzyć, jeśli na podstawie wyroku to jak? Nigdy wcześniej nie mieli prawa do ŚP, nie możemy tego potraktować na starych zasadach jako kontynuacji a po drugie ojciec , na którego został złożony teraz wniosek cały czas był i jest aktywny zawodowo, jeśli natomiast mielibyśmy się oprzeć na podstawie orzeczenia ze stopniem umiarkowanym , to tez nie należy im się ŚP. Proszę o pomoc, jak to rozpatrzyć??
Awatar użytkownika
Szarak
VIP
Posty: 6339
Rejestracja: 22 mar 2017, 12:14
Zajmuję się: Multitasking
Kontakt:

Re: WYROK I OCZECZENIE-POMOCY PILNE!!!!

Post autor: Szarak »

Ale jaki masz problem "mamy pana, który złożył nam wniosek na świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach w maju br" więc po co piszesz o starych zasadach i o jego zatrudnieniu. To nie jest istotne byle gość był świadomy, że nie dostanie wyrównania za 2023 r. Jak złoży o stare zasady to wtedy można rozpatrzyć wniosek jeżeli zachował 3 miesiące od prawomocności wyroku na starych zasadach ale i tak mu dasz odmowę bo był zatrudniony. Skoro gość ma dwa orzeczenia na dziecko równolegle, to oba obowiązują i wybiera korzystniejsze dla siebie.
ROZA1984
Praktykant
Posty: 17
Rejestracja: 04 kwie 2018, 12:37
Zajmuję się: ZR/ŚW
Kontakt:

Re: WYROK I OCZECZENIE-POMOCY PILNE!!!!

Post autor: ROZA1984 »

PISZE DLATEGO, ŻE ON CHCE SPŁATĘ. A JAK MA ZŁOŻYĆ NA STARYCH ZASADACH JEŚLI WCZEŚNIEJ NIE BYŁ UPRAWNIONY DO POBIERANIA ŚWIADCZENIA PIELĘGNACYJNEGO?
anaana
Praktykant
Posty: 19
Rejestracja: 27 cze 2023, 15:34
Zajmuję się: wszystkim po trochę
Kontakt:

Re: WYROK I OCZECZENIE-POMOCY PILNE!!!!

Post autor: anaana »

kiedy to dziecko skończyło 16 lat.
Skoro ojciec pracował to nie może dostać świadczenia na starych zasadach - nawet jak złożył wniosek w terminie 3 m-cy od uzyskania wyroku sądu

dziecko nie ma dwóch orzeczeń tylko jedno ze stopniem umiarkowanym - orzeczenie o niepełnosprawności mogłoby być ważne najwyżej do 6 m-cy od końca ważności - wiec świadczenie mogłoby być przyznane od 1.01.24 do 16 i 6 m-cy (zależy jak było wydane orzeczenie o umiarkowanym stopniu - orzeczenie ostateczne)
Awatar użytkownika
Szarak
VIP
Posty: 6339
Rejestracja: 22 mar 2017, 12:14
Zajmuję się: Multitasking
Kontakt:

Re: WYROK I OCZECZENIE-POMOCY PILNE!!!!

Post autor: Szarak »

Ja pisałem ogólnikowo bo brak jest dokładnych dat. Poza tym mogło dość, do zazębienia się orzeczeń przez wydłużkę więc mogą przez chwilę oba funkcjonować. Co do rozpatrzenia wniosku na starych zasadach jest już orzecznictwo w tej sprawie ale wam lepiej bazować na wyjaśnieniach z Ministerstwa. Poniżej je macie przykład 3, nie jest jeden do jeden ale zasada ta sama. To, że gość pracował i nie należy mu się wyrównanie co do zasady (choć nie jest to przesądzone w 100 %) nie znaczy, że nie ma prawa złożyć wniosku na starych zasadach. Przepis nie są idealnie zrobione ale art.63 ust.1 ustawy wspierającej + art.24 ust.2a naszej ustawy daje mu taką możliwość. Musi być tylko gość być świadomy co oznacza złożenie wniosku na starych zasadach a co na nowych. Skoro od orzeczeń się odwoływał to od waszej decyzji odmownej też się odwoła. Zawsze można powiedzieć gościowi aby złożył 2 wnioski. Stary wniosek do 31.12.2023 r. + pismo żeby tyko do tej daty był rozpatrzony + nowy od 01.01.2024 r. na nowych zasadach. Stary odmowa nowy przyznanie i niech sobie walczy o wyrównanie do ostateczności orzeczenia o umiarkowanym stopniu.

https://www.gov.pl/web/rodzina/swiadcze ... we-zasady3
Awatar użytkownika
Szarak
VIP
Posty: 6339
Rejestracja: 22 mar 2017, 12:14
Zajmuję się: Multitasking
Kontakt:

Re: WYROK I OCZECZENIE-POMOCY PILNE!!!!

Post autor: Szarak »

Uzupełniając wątek.
Zdanie za
https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/9A3AB53CDE

Jak wskazuje się w judykaturze, art. 63 ust. 1 ustawy o świadczeniu wspierającym należy interpretować w ten sposób, że skoro opiekun spełniał przesłanki do uzyskania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w dacie złożenia wniosku, a ten złożony został przed 31 grudnia 2023 r., to przyjąć należy że prawo do świadczenia pielęgnacyjnego powstało na dzień złożenia owego wniosku, zatem do dnia 31 grudnia 2023 r. (por. wyrok WSA w Warszawie z 15 marca 2024 r., I SA/Wa 1803/23; wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z 20 marca 2024 r., II SA/Go 629/23, Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych, https://orzeczenia.nsa.gov.pl, dalej: CBOSA).

W ocenie Sądu orzekającego w niniejszej sprawie, powyższy wniosek należy rozciągnąć również na sytuacje, w których wprawdzie wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego został złożony po 31 grudnia 2023 r., jednakże orzeczenie o niepełnosprawności potwierdzało powstanie przed 1 stycznia 2024 r. znacznego stopnia niepełnosprawności, względnie niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna danej osoby w procesie jej leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Taka sytuacja miała miejsce w kontrolowanej sprawie.

Zdanie przeciwne
https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/9700B94383

Przystępując do rozważań przytoczyć należy treść art. 63 ust. 1 u.ś.w. Stanowi on, że w sprawach o świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy, o których mowa w ustawie zmienianej w art. 43 u.ś.w. (tj. ustawie o świadczeniach rodzinnych) w brzmieniu dotychczasowym, do których prawo powstało do dnia 31 grudnia 2023 r., stosuje się przepisy dotychczasowe. W orzecznictwie sądów administracyjnych przyjmuje się, że o powstaniu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego przesądza zaistnienie wymaganych przez prawo przesłanek w chwili złożenia wniosku (zob. wyrok WSA w Poznaniu z dnia 17 kwietnia 2024 r. sygn. akt IV SA/Po 190/24, Lex nr 3708448). Oznacza to, że w przypadku wniosku o świadczenie pielęgnacyjne złożonego przed dniem 1 stycznia 2024 r. (tj. przed wejściem w życie art. 43 pkt 4 lit. a u.ś.w. zamieniającego art. 17 u.ś.r.) organy administracji rozpatrując ten wniosek po 1 stycznia 2024 r. zobowiązane są ustalić i ocenić, czy wnioskodawca spełnia przesłanki do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego określone w przepisach u.ś.r. w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2023 r. (zob. wyrok WSA w Poznaniu z dnia 6 marca 2024 r. sygn. akt IV SA/Po 105/24, Lex nr 3696430, wyrok WSA w Krakowie z dnia 21 sierpnia 2024 r. sygn. akt II SA/Kr 632/24, Lex nr 3754419). O powstaniu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego można natomiast mówić jedynie w takim wypadku, gdy osoba ubiegająca się o jego przyznanie, przed wskazanym dniem spełniła wszystkie wymagane przepisami u.ś.r. warunki, a jedynie organ nie zdążył przed tą datą wydać decyzji przyznającej świadczenie. Zatem regulacja z art. 63 u.ś.w. umożliwia przyznanie świadczenia tym osobom, które przed zmianą przepisów złożyły kompletny wniosek, ale organy nie zdążyły go do dnia 31 grudnia 2023 r. rozpoznać (zob. wyrok WSA w Szczecinie z dnia 1 sierpnia 2024 r. sygn. akt II SA/Sz 291/24, Lex nr 3755258).

Skoro wniosek Skarżącej wpłynął do organu I instancji w dniu 5 stycznia 2024 r., to nie mógł być on rozpatrzony przy uwzględnieniu zasad obowiązujących do 31 grudnia 2023 r.
Awatar użytkownika
Szarak
VIP
Posty: 6339
Rejestracja: 22 mar 2017, 12:14
Zajmuję się: Multitasking
Kontakt:

Re: WYROK I OCZECZENIE-POMOCY PILNE!!!!

Post autor: Szarak »

Jak widać zdania są podzielone w sądownictwie ale ja wyznaję zasadę Art. 7a. § 1 KPA Jeżeli przedmiotem postępowania administracyjnego jest nałożenie na stronę obowiązku bądź ograniczenie lub odebranie stronie uprawnienia, a w sprawie pozostają wątpliwości co do treści normy prawnej, wątpliwości te są rozstrzygane na korzyść strony, chyba że sprzeciwiają się temu sporne interesy stron albo interesy osób trzecich, na które wynik postępowania ma bezpośredni wpływ.
Jak wskazałem Ministerstwo też w swoich wyjaśnieniach dopuszcza złożenie wniosku po I.2024 r. jeżeli zachowano 3 miesiące a orzeczenie obejmuje 2023 r.
ROZA1984
Praktykant
Posty: 17
Rejestracja: 04 kwie 2018, 12:37
Zajmuję się: ZR/ŚW
Kontakt:

Re: WYROK I OCZECZENIE-POMOCY PILNE!!!!

Post autor: ROZA1984 »

dziecko skończyło 16 lat 20.08.2023r.i przyznano mu wtedy stopień umiarkowany i na podstawie tego orzeczenia pobierał zasiłek pielęgnacyjny. Ojciec dziecka złożył wniosek na nowych zasadach w maju tego roku, tak naprawdę nie wiem czego on oczekuje,bo wniosek przysłał pocztą łącznie z wyrokiem, bynajmniej wcześniej nie byli uprawnieni do pobierania ŚP, my nawet nie wiedzieliśmy, że toczy się postępowanie odwoławcze o ten punkt 8. Dziecko kończy 18 lat w sierpniu tego roku, uznaliśmy z koleżanką, że rozpatrzymy ten wniosek na nowych zasadach i przyznamy ŚP od maja tego roku,czyli od dnia złożenia wniosku do sierpnia br. czyli do ukończenia 18 lat. Czy dobrze myślimy? Wiemy, że na pewno się odwoła, to taki typ człowieka wiecznie nie zadowolonego ze wszystkiego. A ten wyrok sądu, który zmienił pierwotne orzeczenie i wydłużył je do listopada 2025 a w międzyczasie wydano drugie orzeczenie o stopniu umiarkowanym to nie są dwa orzeczenia w obiegu???Jak to rozumieć? Jest wyrok, który zmienił punkt 8 w orzeczeniu i wydłużył je do listopada tego roku i jest orzeczenie o stopniu umiarkowanym także ważne do kończ tego roku. Czym się sugerować?
Magda k
Starszy referent
Posty: 556
Rejestracja: 08 cze 2017, 8:32
Zajmuję się: Śr
Sw
Kontakt:

Re: WYROK I OCZECZENIE-POMOCY PILNE!!!!

Post autor: Magda k »

Bardzo skomplikowany ten przypadek , skoro złożył na nowych to rozpatrujesz na nowych. Nie wiem jak to jest z wyrokami sądu ,że wydłużyli okres orzeczenia wiedząc że po 16 roku są tylko stopnie. My ogólnie jak ktoś złoży wniosek to sprawdzamy czy orzeczenie jest prawomocne , albo przynoszą z pieczątką albo piszą oświadczenia ,że się nie odwołali .
Skoro nowe zasady weszły I 2024 , wniosek orzeczenie -wyrok złożony o czasie ( nie minęły 3 miesiace ) to może przyznać od I 2024 do 18 roku życia ( za sierpień podzielne świadczenie)
ROZA1984
Praktykant
Posty: 17
Rejestracja: 04 kwie 2018, 12:37
Zajmuję się: ZR/ŚW
Kontakt:

Re: WYROK I OCZECZENIE-POMOCY PILNE!!!!

Post autor: ROZA1984 »

no właśnie trudny przypadek mamy bo nie wiemy czy kierować się wyrokiem sądu i przyznać od stycznia ubiegłego roku czy orzeczeniem , które w międzyczasie zostało wydane ze stopniem umiarkowanym, które nie kwalifikuje go do ŚP :(
ODPOWIEDZ