Na podstawie art. 104 Kodeksu Postępowania Administracyjnego (tj. Dz.U. z 2013r. poz. 267), art. 2, art. 3, art. 4, art. 5, art. 6 ust 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001r o dodatkach mieszkaniowych (tj. Dz.U. z 2013r poz. 966) i Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2001r. w sprawie dodatków mieszkaniowych (Dz.U. Nr 156 poz. 1817 z późn.zm.), oraz upoważnienia kierownika GOPS w Wielbarku do wydawania decyzji administracyjnych w sprawie dodatków mieszkaniowych,
po rozpatrzeniu wniosku z dnia ............. złożonego przez.....
Zgodnie z art. 3 ust 1 dodatek mieszkaniowy przysługuje jeżeli średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego nie przekracza 175% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 125% tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym, obowiązującej w dniu złożenia wniosku (obecnie najniższa emerytura wynosi 831,15 zł).
Wysokość dodatku mieszkaniowego uzależniona jest od liczby osób w gospodarstwie domowym i wysokości średniego miesięcznego dochodu na jednego członka tego gospodarstwa, oraz procentowego udziału gospodarstwa domowego w pokryciu należności wynoszących o czym mowa w art. 6 ustawy o dodatkach mieszkaniowych.
Zgodnie bowiem z art. 6 ust 1 wysokość dodatku mieszkaniowego stanowi różnicę między wydatkami
przypadającymi na normatywną powierzchnię użytkową zajmowanego lokalu mieszkalnego, a kwotą stanowiącą wydatki poniesione przez osobę otrzymującą dodatek w wysokości:
mieszkaniowego przyjmuje się wydatki poniesione przez osobę otrzymującą dodatek w wysokości:
1) 15% dochodów gospodarstwa domowego – w gospodarstwie jednoosobowym,
2) 12% dochodów gospodarstwa domowego – w gospodarstwie 2–4-osobowym,
3) 10% dochodów gospodarstwa domowego – w gospodarstwie 5-osobowym i większym.
Jeżeli miesięczny dochód jest równy lub wyższy od 150% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 100% w gospodarstwie wieloosobowym, lecz nie przekracza odpowiednio 175% i 125% kwoty najniższej emerytury, wówczas zgodnie z art. 6 ust 2 dla celu obliczenia dodatku mieszkaniowego przyjmuje się wydatki poniesione przez osobę otrzymująca dodatek w wysokości:
1) 20% dochodów gospodarstwa domowego – w gospodarstwie jednoosobowym,
2) 15% dochodów gospodarstwa domowego – w gospodarstwie 2–4-osobowym,
3) 12% dochodów gospodarstwa domowego – w gospodarstwie 5-osobowym i większym.
W oparciu o materiał dowodowy znajdujący się w aktach Pana sprawy, a w szczególności dane zawarte we wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego oraz deklaracji o dochodach ustalono, że:
- powierzchnia użytkowa lokalu - ........ m2
- lokal nie posiada instalacji ciepłej wody, gazu
- liczba osób w gospodarstwie domowym: .......
- średni miesięczny dochód w gospodarstwie domowym ....... zł, na osobę ........zł
- średni miesięczny dochód w gospodarstwie domowym na jedną osobę wynosi .........najniższej emerytury (831,15 zł)
- wydatki stanowiące podstawę przyznania dodatku wynoszą ......., w tym ryczałt za brak ciepłej wody, gazu ........, co stanowi ........ wydatków na mieszkanie.
W związku z tym, iż dochód na osobę w Pana/i/ gospodarstwie domowym stanowi kwota .......... czyli ........ najniższej emerytury do obliczenia dodatku mieszkaniowego zastosowanie ma, zgodnie z art. 6 ust 2 ustawy o dodatkach mieszkaniowych, 15% udział dochodu własnego w poniesionych wydatkach miesięcznych, czyli ........ zł.
Wobec tego wysokość dodatku ustala się następująco:
Dodatek = 100% wydatków za lokal normatywny plus ryczałt na zakup opału minus 15% dochodów w gospodarstwie domowym.
Wyliczenie:
......... (100% opłat) plus ........(ryczałt) minus .......... (15% dochodów) = ..........
W związku z powyższym dodatek nie przysługuje.
POUCZENIE
Od decyzji służy stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego..................., za pośrednictwem organu wydającego decyzję w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.