A niby na jakiej podstawie prawnej decyzję na składki wydajesz?
Po prawie 7 latach obowiązywania ustawy wypadałoby wiedzieć, że skłądki nie są przedmiotem rozstrzygnięcia merytorycznego sentencji decyzji o śp.
Na podstawie art.6 ust. 2b ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), art. 66 ust. 1 pkt 28, art.79, art. 81 ust. 8, pkt 9, art. 242 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 210 poz. 2135 z późn. zm.), art. 7 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznemu rolników (Dz. U. z 1998 r. nr 7, poz 25 z późn. zm.) oraz art. 104 i 107 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t. j.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.) - po rozpatrzeniu wniosku Pani:.... zam....... o ustalenie prawa do składek emerytalno-rentowej i zdrowotnej
p o s t a n a w i a m
1.Nie przyznać świadczenia pieniężnego polegającego na opłacie składek ubezpieczenia emerytalno - rentowego i zdrowotnego od kwoty świadczenia pielęgnacyjnego w wysokości określonej przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych przez okres pobierania świadczenia pielęgnacyjnego przyznanego decyzją znak GOPS.ŚP.8232..2010.2011 z dnia .... r.
z powodu nie spełniania przesłanek ustawowych
U z a s a d n i e n i e
Dnia ............ r. złożyła Pani wniosek w tutejszym ośrodku o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym synem ........... Do wniosku załączyła Pani świadectwo pracy oraz oświadczenie, w którym prosi Pani o opłacanie składek emerytalno-rentowej i zdrowotnej od kwoty świadczenia pielęgnacyjnego. Pani syn posiada orzeczenie o niepełnosprawności ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji i konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji. Zasadne jest zatem przyznanie Pani prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, ponieważ spełnia Pani przesłanki rezygnacji z pracy i posiadania przez dziecko stosownego orzeczenia, jednak z dokumentów zgromadzonych w tut. ośrodku wynika, że posiada Pani wraz z mężem gospodarstwo rolne o powierzchni .......... ha fizycznych, co stanowi ............. ha przeliczeniowych. Podlega Pani zatem obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, który mówi: „1. Ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu podlega z mocy ustawy: 1) rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1ha przeliczeniowego lub dział specjalny, 2) domownik rolnika, o którym mowa w pkt 1\". Podobnie rzecz ma się w stosunku do ubezpieczenia zdrowotnego - zgodnie z art. 7 ust.1 w/w ustawy „Ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu podlega z mocy ustawy: 1) rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1ha przeliczeniowego lub dział specjalny, 2) domownik rolnika, o którym mowa w pkt 1\".
Przepisy te mają odzwierciedlenie w zapisach ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Art.6 ust. 2b ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych mówi: „Wójt, burmistrz lub prezydent miasta nie opłaca składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osobę pobierającą świadczenie pielęgnacyjne, jeżeli podlega ona obowiązkowi ubezpieczenia społecznego z innego tytułu na podstawie ustawy lub na podstawie odrębnych przepisów\", a ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych w art. 66 ust. 1 pkt 28 mówi że „obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne […] przyznane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, niepodlegające obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu\".
Nawiązując do powyższego pomimo spełniania kilku przesłanek, nie ma możliwości przyznania Pani przedmiotowego świadczenia, ponieważ organ I instancji nie może zastosować uznania administracyjnego, a tym samym nie może wydać decyzji wbrew wyraźnym dyspozycjom określonym w przepisach prawa.
Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji decyzji.