Stosownie do art. 209 § 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1137 z późn. zm.) w związku z art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 489 z późn. zm.), jako organ właściwy wierzyciela podejmujący działania wobec dłużnika alimentacyjnego wnoszę o ściganie Pana ….......................... PESEL ….........................................zam. …................................................ za przestępstwo określone w art. 209 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny.
UZASADNIENIE
Dłużnik alimentacyjny (Pan …............................) na mocy prawomocnego orzeczenia sądowego )…..................sygn. akt: .................został zobowiązany do alimentów na rzecz ….......................w wysokości …............. miesięcznie.
Decyzją – znak: ......................................... z dnia .............................. przyznano świadczenia
z funduszu alimentacyjnego na osobę uprawnioną ............................. na okres od ........................... do .......................... w kwocie ...................... zł miesięcznie. Ogółem w w/w okresie z funduszu alimentacyjnego wypłacono kwotę ..................................... zł.
Łączna wysokość powstałych zaległości z tytułu zasądzonych alimentów ustalonych wymienionym na wstępie orzeczeniem sądowym …...................................stanowi …............................, co daje równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych (albo jeżeli opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej 3 miesiące).
Stosownie do art. 209 § 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny ściganie przestępstwa określonego w art. 209 § 1 lub 1a następuje na wniosek pokrzywdzonego, organu pomocy społecznej lub organu podejmującego działania wobec dłużnika alimentacyjnego.
Zgodnie z art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentów organ właściwy wierzyciela występuje z wnioskiem do organu właściwego dłużnika
o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego w przypadku:
1) otrzymania wniosku, o którym mowa w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentów,
2) przyznania osobie uprawnionej świadczenia z funduszu alimentacyjnego,
3) umieszczenia osoby uprawnionej w pieczy zastępczej.
W opisanym wyżej stanie faktycznym i prawnym złożenie niniejszego wniosku stało się konieczne.