Moi drodzy mam pytanie odnośnie księgowania faktur na zobowiązania. Pod jaka datą księgujecie f-ry jeżeli jak w tym m-cu 30 wypadło w niedzielę, na 30.06.2019 czy ostatni dzień roboczy tj. 28.06.2019. Czy macie to gdzieś opisane w polityce rachunkowości?
Ja księguje z ostatnim dniem miesiąca. Za parę lat nikt nie będzie pamiętał jaki był ostatni dzień roboczy w danym miesiącu a że 30 to ostatni dzień miesiąca wszyscy wiedzą.
...i znów niekompetentny wpis bdmb, który pojęcia jak nie miał tak nie ma o rachunkowości. Nadal nie rozróżnia czynnych od biernych RMK. Nadal jego programy nie potrwafią stosować zasady współmierności i nadal OPSy mają błędnie prowadzoną księgowość. To wszystko przez bdmb
Nawet w uzasadnieniu do aktualnego rozporządzenia MF napisał w pkt 11 uzasadnienia, że:
11) konta 640 - „Rozliczenia międzyokresowe kosztów” – w opisie konta doprecyzowano, iż służy ono do ewidencji prawdopodobnych zobowiązań przypadających na bieżący okres sprawozdawczy (rozliczenia międzyokresowe bierne), co ma na celu dostosowanie opisu konta do przepisów ustawy o rachunkowości;
KOMUNIKAT Nr 2
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 21 marca 2014 r.
w sprawie ogłoszenia uchwały Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie przyjęcia znowelizowanego Krajowego Standardu Rachunkowości Nr 6 "Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zobowiązania warunkowe"
Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, o których mowa w art. 39 ust. 2 pkt 2 oraz ust. 2a ustawy to rezerwy związane bezpośrednio z działalnością operacyjną, a więc z wytwarzaniem, sprzedażą (handlem) i fazą posprzedażną, a także ogólnym zarządem. Ilekroć w niniejszym standardzie mowa jest o biernych rozliczeniach międzyokresowych kosztów, rozumie się przez to bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów będące rezerwami.
Do biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów będących rezerwami nie zalicza się biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów, o których mowa w art. 39 ust. 2 pkt 1 ustawy. Są to w szczególności:
a) koszty wykonania jeszcze niezakończonych umów o usługi, w tym budowlane, o których mowa w KSR 3 "Niezakończone usługi budowlane,
b) zobowiązania wynikające z przyjętych przez jednostkę niefakturowanych dostaw i usług. Zalicza się je do zobowiązań z tytułu dostaw i usług, i to także wtedy, gdy ustalenie przez jednostkę dokładnej ilości i/lub ceny dostawy/usługi może wymagać szacunków.