Klient w lutym otrzymał zasiłek pielęgnacyjny w wys. 215,84 zł z wyrównaniem od listopada. 1 marca złożył wniosek o zasiłek okresowy. Do dochodu wliczamy tylko kwotę pielęgnacyjnego za jeden miesiąc, czyli 215,84 ?
Art. 8 ust. 12
W przypadku uzyskania jednorazowo dochodu należnego za dany okres, kwotę tego dochodu uwzględnia się w dochodzie osoby lub rodziny przez okres, za który uzyskano ten dochód.
Tak. Kwota zasiłku pielęgnacyjnego wypłacona z wyrównaniem za poprzednie miesiące, jest jednorazowym świadczeniem należnym za dany okres, o którym mowa w art. 8 ust. 12 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U.2023.901 z późn. zm.). Dochód za dany okres jest wliczany do miesięcy, za które przysługiwał (tu: XI 2023 r. – II 2024 r.). "(...) dochód wypłacony po upływie okresu, którego ten dochód dotyczy, dolicza się do dochodu za minione miesiące." (Tak: Komentarz do ustawy o pomocy społecznej prof. Iwony Sierpowskiej, LEX Wolters Kluwer, wyd.III, W-wa 2014 r., str. 106). A więc jeżeli zasiłek ten został wypłacony z wyrównaniem w lutym, to rozpatrując sprawę w marcu, do dochodu należy wliczyć tylko lutowy pielęgnacyjny.
To tutaj może przytoczę odrębne stanowisko NSA odnośnie jednorazowego dochodu za dany okres:
Wyrok NSA: I OSK 243/20 z 18.06.2020 r.
"(...) Zastosowanie art. 8 ust. 12 u.p.s. w przypadku otrzymania zaległych alimentów polega zatem na ustaleniu, ilu miesiącom zaległości odpowiada otrzymana jednorazowo kwota. Okres, za jaki uzyskano dochód, to ilość miesięcy, za które przekazano zaległe alimenty. Przez taki okres dochód ten, w ustalonej miesięcznej wysokości, podlega uwzględnieniu w dochodzie rodziny. Naczelny Sąd Administracyjny akceptuje przy tym stanowisko, że zaliczenie to powinno nastąpić na przyszłość, a nie za miesiące minione. To drugie rozwiązanie prowadzi z jednej strony do nieadekwatnego obrazu sytuacji dochodowej osoby ubiegającej się o pomoc społeczną, z drugiej zaś rodzi ryzyko wszczynania postępowań dotyczących zmiany wydanych w przeszłości decyzji, opartych na ustaleniach pomijających dochód uzyskany jednorazowo w okresie późniejszym. Z tego powodu Naczelny Sąd Administracyjny uznaje argumentację przedstawioną w prawomocnym wyroku WSA w Gliwicach z 24 sierpnia 2017 r., sygn. IV SA/Gl 104/17."