Zasiłek stały a COVID

Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW
ODPOWIEDZ
asia1
Praktykant
Posty: 33
Rejestracja: 11 kwie 2014, 8:52
Zajmuję się:
Kontakt:

Zasiłek stały a COVID

Post autor: asia1 »

Witam,

Pan miał przyznany zasiłek stały do końca września 2020r ( umiarkowany stopień). Pan nie złożył wniosku o ponowne ustalenie stopnia niepełnosprawności i sam nie wie czy w ogóle będzie składał wniosek . Zgodnie z ustawą Covid powinnam przedłużyć mu zasiłek stały na okres do 60 dnia od odwołania stanu epidemii jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności. A przecież klient nie złożył wniosku o ponowne ustalenie stopnia niepełnosprawności i raczej nie złoży chociaż cały czas obiecuje. Co zrobić w takiej sytuacji? Przedłużyć decyzję zasiłku stałego ale gdy nie złoży wniosku na komisję to co wtedy?
Larysa
Praktykant
Posty: 46
Rejestracja: 02 mar 2020, 15:44
Zajmuję się: PS
Kontakt:

Re: Zasiłek stały a COVID

Post autor: Larysa »

Zasiłek stały musimy wypłacić i nie mamy na to wpływy czy Pan złoży ponownie dokumenty o orzeczenie czy nie. Tak stanowi prawo. Może Pan się ocknie jak skończy się epidemia.
Art. 15h. Przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności........
1. Z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, wydane na czas określony na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, którego ważność:
1) upłynęła w terminie do 90 dni przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, pod warunkiem złożenia w tym terminie kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia, zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności;
2) upływa w terminie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
ODPOWIEDZ