Mam pytanie. czy jeśli osobie samotnie gospodarującej spaliła się stodoła z całą zawartością przysługuje zasiłek zdarzenie losowe. Dodam,że człowiek wydzierżawił gospodarstwo rolne na 10 lat i pobiera emeryturę z KRUS. Proszę o podpowiedz bo mam mieszane odczucia. Nie jest już rolnikiem, z gospodarstwa się nie utrzymuje.
No właśnie…
Zasiłek z tytułu zdarzenie losowego nie ma charakteru odszkodowawczego, nie ma służyć ogólnie rekompensacie za zniszczenia w gospodarstwie, czy na posesji. Przy zdarzeniu losowym badamy po prostu, czy rodzina jest w stanie dalej zaspakajać swoje niezbędne potrzeby bytowe, wykorzystując własne zasoby i możliwości, pomimo zaistniałych szkód. Gdyby zniszczeniu uległo pomieszczenie/a mieszkalne, a w wyniku tych strat osoba/rodzina nie mogłaby sobie sama poradzić, bo nie mają gdzie spać czy przyrządzić sobie posiłku, to wtedy zasiłek byłby zasadny. Zatem: dom - tak, stodoła – nie. I Zapodam jeszcze adekwatny przykładzik z orzecznictwa na ten temat:
„W orzecznictwie sądów administracyjnych wielokrotnie podkreśla się, że pomoc udzielana na podstawie art. 40 ust. 2 u.p.s. winna być skierowana do osób zamieszkujących w lokalach mieszkalnych lub domach, które uległy zniszczeniu bądź uszkodzeniu, wskutek czego osoby te znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, jakiej nie są w stanie same, przy wykorzystaniu własnych zasobów i możliwości przezwyciężyć.
Zniszczone budynki nie zaspokajają niezbędnych - w rozumieniu tego przepisu - potrzeb bytowych (mieszkaniowych) skarżącej, gdyż uszkodzona została stodoła i obora, w których skarżąca wraz z siostrą nie mieszkały. (...) Naprawa budynków gospodarczych, (...) nawet jeżeli wykorzystywane były w związku z działalnością gospodarczą skarżącej, (...) nie stanowi niezbędnej potrzeby bytowej w przedstawionym wyżej rozumieniu. Zatem już z tego tylko względu nie było możliwe przyznanie skarżącej zasiłku celowego, także na podstawie art. 40 u.p.s.” (Tak: Wyrok NSA z dnia 28.06.2019 r., sygn. akt: I OSK 308/19, publ. CBOSA).