zatrudnienie nowego pracownika - Kadry

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]
Wybrane tematy:
Przejście z asystenta rodziny na prac.soc. limit do 2000 z zfśś ubezpieczenie członka komisji przeciwalkoholowej Wypowiedzenie umowy o pracę zgłoszenie osoby przez płatnika Zatrudnienie obywatela Ukrainy

Napisano: 15 mar 2016, 11:35

Moja Pani Dyrektor od 1 kwietnia zatrudnia inspektora na stanowisko 500 plus i rodzinne- 3/4 etetu. Z uwagi na to, że jestem nowym pracownikiem ds kadr proszę o wsparcie doświadczone koleżanki.
Muszę:
- dać przed zatrudnieniem skierowanie na badania,
- umówić na szkolenie bhp,
- sporządzić umowę o pracę (na czas określony 3/4 etatu- polecenie dyr) jaki okres wypowiedzenia jak to będzie nowy pracownik? 2 tyg?
- zaświadczenie z krk
- informacja o warunkach zatrudnienia

Co jeszcze? Oczywiscie służba przygotowawcza bo to urzędnicze stanowisko

Z góry dziękuję za wsparcie
Emilia13


Napisano: 16 mar 2016, 10:11

Skoro fundujesz służbę przygotowawcza zapewne jest to nowy pracownik. Wiec zg. z ustawa o pr.samorzadowych max umowa na 6 miesięcy. Wypowiedzenie miałabyś 2 tyg. tygodnie. I to wpiszesz w dod.war.zatrudnienia.
Denerwować się, to znaczy mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych. E. Hemingway
alanka
Awatar użytkownika
Referent
Posty: 482
Od: 07 mar 2007, 16:04
Zajmuję się:
Lokalizacja: Polska

Napisano: 16 mar 2016, 12:47

Nie można umowy do września 2017?
Emilia13

Napisano: 16 mar 2016, 20:02

nie można (art 16.2 ustawy o prac.samorządowych).
I jeszcze należy dać mu ryzyko zawodowe na stanowisku przy podjęciu zatrudnienia-po podpisaniu umowy,a przed przystąpieniem do pracy+wszystkie regulaminy.
Młoda44
Praktykant
Posty: 41
Od: 15 wrz 2015, 18:15
Zajmuję się:

Napisano: 17 mar 2016, 15:33

A czy konieczne jest obycie służby przygotowawczej, jeżeli potencjalny pracownik miał odbyte praktyki w urzędzie?
dell

Napisano: 17 mar 2016, 18:11

Konieczne.
Młoda44
Praktykant
Posty: 41
Od: 15 wrz 2015, 18:15
Zajmuję się:

Napisano: 18 mar 2016, 15:15

Młoda44 pisze:Konieczne.
Wcale nie! Lepiej zapoznaj się z art. 19 ust 5 ustawy o pracownikach samorządowych, gdzie jest czarno na białym, że kierownik może zwolnic z obowiązku odbywania służby przygotowawczej pracownika, jeśli posiada odpowiednią i wystarczającą wiedzę i umiejętności, które umożliwiają mu należyte wykonywanie obowiązków.
kasiek17

Napisano: 18 mar 2016, 23:29

Osoba po samych tylko praktykach nie ma wystarczającej wiedzy. A egzamin i tak musi zdawać. .. Zwolnisz z odbywania służby, a później kadra niedoszkolona, nuedoinformowana i podstawowych przepisów nie zna.
Jaaaaa

Napisano: 21 mar 2016, 10:44

Padło pytanie czy sł. przyg. jest obowiązkowa. Tak jak napisała kasiek17. Kierownik może zwolnić z odbywania służby przygotowawczej, ale nie może zwolnić z egzaminu.
Denerwować się, to znaczy mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych. E. Hemingway
alanka
Awatar użytkownika
Referent
Posty: 482
Od: 07 mar 2007, 16:04
Zajmuję się:
Lokalizacja: Polska


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x