Pani pobierała do 31 marca zasiłek stały. W kwietniu zgłosiła że ubiega się o świadczenie pielęgnacyjne na niepełnosprawnego syna. Świadczenie pielęgnacyjne zostało przyznane od lutego i będzie wypłacone z wyrównaniem w maju. Czy zasiłek stały będzie nienależnie pobrany w miesiącach luty i marzec?
Świadczenie nie powinno być jej przyznane od lutego a Dział Świadczeń dał ciała.
Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli: osoba sprawująca opiekę: ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, o którym mowa w ustawie z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym.
Najpierw powinna być rezygnacja z zasiłku stałego na rzecz świadczenia pielęgnacyjnego. Pomijam inne przesłanki.
SKO
Organ odwoławczy wskazał, że zgodnie z art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone (między innymi) prawo do zasiłku stałego. Pomimo dwukrotnego wezwania przez organ do rezygnacji z zasiłku stałego i pouczenia, że przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego będzie możliwe wyłącznie w sytuacji rezygnacji z zasiłku stałego. Skarżący odmówił i podtrzymał swoje stanowisko, że w przypadku przyznania świadczenia pielęgnacyjnego zwróci nienależnie pobrane świadczenie z tytułu zasiłku stałego.
Sąd
Powyższe działania zostały przez organ odwoławczy podjęte – w ocenie Sądu - w sposób właściwy. Pismem z dnia 24 czerwca 2021 r. (k. 36 akt administracyjnych) organ odwoławczy poinformował skarżącego, że przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego będzie możliwe dopiero po rezygnacji z prawa do zasiłku stałego. Wezwał również skarżącego do poddania informacji, czy skarżący z zasiłku stałego zrezygnował i kiedy taka rezygnacja miała miejsce. Organ ponowił wezwanie pismem z dnia 3 sierpnia 2021 r. (k. 37 akt administracyjnych), które zostało doręczone skarżącemu 6 sierpnia 2021r. Skarżący pismem z dnia 11 sierpnia 2021 r. poinformował organ, że nie zrezygnował z zasiłku stałego i po otrzymaniu świadczenia pielęgnacyjnego zwróci nienależnie pobrane świadczenie z tytułu zasiłku stałego. Kolejne pismo w zasadzie tożsamej treści skarżący złożył w dniu 17 sierpnia 2021 r. (k. 42 akt administracyjnych).
Zdaniem Sądu organ prawidłowo zrealizował obowiązki wynikające z zasady informowania (art. 9 k.p.a.), a zarzuty skargi są nieuzasadnione. Brak jest możliwości przyznania świadczenia pielęgnacyjnego w sytuacji, gdy wnioskujący o nie ma przyznane prawo do zasiłku stałego, z którego nie rezygnuje, mimo udzielonej przez organ informacji, że powyższa rezygnacja stanowi konieczną przesłankę przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.
Są jeszcze inne kwestie związane z zasiłkiem stałym ale to już pozostawiam waszemu organowi do ustaleń.