Witam, Czy w przypadku zgonu osoby wymagającej opieki w dniu 15.04.2024 r. wypłacam świadczenie pielęgnacyjne opiekunowi zgodnie z art. 17 ust. 4 usr, czyli dzieląc kwotę śp na dni i tak samo składka społeczna, skoro jest podzielna też na dni opłacić za kwiecień? Czy jednak za kwiecień 2024 r. świadczenie pielęgnacyjne i składkę społeczną w pełnej wysokości wypłacić? tak jak i za maj śp w pełnej wysokości.
Zdrowotną opłacamy za miesiąc śmierci i za miesiąc następny, bo art. 66 ust. 1 pkt 28a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej... nie został zmieniony.
Obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają: osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne, przyznane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, niepodlegające obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.
Słowa klucz: "pobierające" i "niepodlegające obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu"
składkę zdrowotną w pełnej wysokości
składkę społeczną do dnia zgonu = art. 63 ust. 12 i ust. 14 ustawy o świadczeniu wspierającym.
Zgodnie z art. 63 ustawy o świadczeniu wspierającym:
- ust. 12 W przypadku śmierci osoby wymagającej opieki, osoba pobierająca na podstawie ust. 1–4 świadczenie pielęgnacyjne albo specjalny zasiłek opiekuńczy, o których mowa w ustawie zmienianej w art. 43, albo zasiłek dla opiekuna, o którym mowa w ustawie zmienianej w art. 51, zachowuje, do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpił zgon osoby wymagającej opieki, prawo odpowiednio do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego albo do zasiłku dla opiekuna, chyba że zgon osoby wymagającej opieki nastąpił przed dniem 1 stycznia 2024 r.
- ust. 14 Wójt, burmistrz lub prezydent miasta nie opłaca składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osobę pobierającą, na zasadach określonych w ust. 12, świadczenie pielęgnacyjne albo specjalny zasiłek opiekuńczy, o których mowa w ustawie zmienianej w art. 43, albo zasiłek dla opiekuna, o którym mowa w ustawie zmienianej w art. 51.