zarządca nie dostaje żadnych decyzji (zmiana od lipca 2021 r.), jedynie informacjęmilena9204 pisze: ↑04 gru 2023, 12:11czy wydajecie decyzje wygaszającą i wysyłacie ją do zarządcy budynku czy piszecie do nich notatkę służbową ?
decyzja wygaszająca 1 do akt natomiast zarządcy informacja o tym, że danej osobie został wygaszony dodatek mieszkaniowy (dane, imie nazwisko adres i okres przyznania dodatku i kwota i nr decyzjimilena9204 pisze: ↑04 gru 2023, 13:49chodziło o to czy robicie decyzje wygaszającą do teczki i informację osobno do zarządcy? czy tu i tu piszecie tylko notatke służbową?
tak takMaxima pisze: ↑04 gru 2023, 15:07Co urząd to inna praktyka. Niektórzy wydają decyzję a niektórzy notatką.
Decyzja musi mieć adresata no i nie ma komu się odwołać - a z tym problem.
W niniejszej sytuacji, decyzja administracyjna o przyznaniu dodatku mieszkaniowego, wygasa samoistnie w dniu śmierci osoby uprawnionej do świadczenia (tj. adresata tej decyzji).
Zgodnie z art. 28 Ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie, albo każdy, kto żąda od organu czynności ze względu na swój interes prawny lub obowiązek.
W stosunku do osoby zmarłej nie jest możliwe podejmowanie czynności administracyjnych, w tym wydawanie decyzji administracyjnych, np. decyzji o wygaszeniu decyzji przyznającej dodatek mieszkaniowy.
W myśl art. 8 § 1 Ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, zdolność prawna danej osoby kończy się w momencie jej śmierci. Decyzja skierowana do osoby zmarłej rażąco narusza prawo, co jest przesłanką do stwierdzenia nieważności tej decyzji na podstawie art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a. W polskim porządku prawnym fakt zgonu potwierdza się dokumentem w postaci aktu zgonu wydawanym w trybie przepisów ustawy z 28.11.2014 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego.