w związku z Państwa pismem z dnia o ustosunkowanie się do prośby Pana zam., dotyczącego zmniejszenia zajęcia komorniczego z wynagrodzenia za pracę z tytułu zasądzonych alimentów na rzecz informuje, iż zgodnie z art. art. 87 § 1 pkt. 1 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2014 nr 0, poz. 1502) z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - podlegają potrąceniu m.in. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, zaś § 3 pkt. 1 stanowi, iż potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach: w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych - do wysokości trzech piątych wynagrodzenia. Art. 871 § 1 stanowi, iż wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:
1) minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
2) 75 % wynagrodzenia określonego w pkt 1 - przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi,
3) 90% wynagrodzenia określonego w pkt 1 - przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108.
Jak widać z przytoczonego powyżej przepisu kwota wolna od potrąceń nie obowiązuje w przypadku potrąceń na zaspokojenie alimentów. Jedynym limitem jest potrącanie do 3/5 wynagrodzenia tytułem alimentów.
Nadmienić należy także, iż obowiązek zwrotu należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego wynika z art. 27. ust.1 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (tekst jedn. Dz. U. z 2015r., poz.859, z późn.zm.) który stanowi, iż dłużnik alimentacyjny jest zobowiązany do zwrotu organowi właściwemu wierzyciela należności w wysokości świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego osobie uprawnionej, łącznie z ustawowymi odsetkami.
Natomiast przepisy ustawy z dnia 17 grudnia 2004r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (Dz. U. z 2013 r. Nr 0, poz. 168), gdzie art.5.1 stanowi iż, „naruszeniem dyscypliny finansów publicznych jest:
1) nieustalenie należności Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub innej jednostki sektora finansów publicznych albo ustalenie takiej należności w wysokości niższej niż wynikająca z prawidłowego obliczenia;
2) niepobranie lub niedochodzenie należności Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub innej jednostki sektora finansów publicznych albo pobranie lub dochodzenie tej należności w wysokości niższej niż wynikająca z prawidłowego obliczenia;”
nakładają jednoznacznie na organ właściwy wierzyciela obowiązek prowadzenia postępowania w celu odzyskania należności z powyższego tytułu.
Fakt wypłaty przez Państwo funduszu alimentacyjnego na rzecz zasądzonych alimentów, nie zwalnia Pana z obowiązku zwrotu tych należności. Skoro dłużnik nie wywiązywał się ze swoich zobowiązań to powinien mieć świadomość, że jego zadłużenie będzie wzrastać i powinien liczyć się z koniecznością zapłaty tych należności.
Ponadto przepisy Ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2014 nr 0, poz. 101) oraz w/w Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy nie przewidują zmniejszenia zajęcia wynagrodzenia w związku z pokryciem należności z tytułu alimentów i obowiązkiem zarówno wierzyciela jak i organu prowadzącego egzekucję jest dochodzenie tych należności w pełnej kwocie.