BON.IV.052.207.2022.AB Warszawa, 28 kwietnia 2022 r.
Pan
Marek Kowalski
W odpowiedzi na Pana wiadomość przesłaną drogą elektroniczną w dniu 14 kwietnia 2022 r. dotyczącą przedłużenia ważności orzeczenia o niepełnosprawności, Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych uprzejmie informuje:
Stosownie do art. 15h ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 2095, ze zm.) z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, którego ważność:
1) upłynęła w terminie do 90 dni przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, pod warunkiem złożenia w tym terminie kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia, zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności;
2) upływa w terminie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Powyższe uregulowanie ma na celu zabezpieczenie praw osób niepełnosprawnych zarówno w trakcie trwania stanu epidemii jak i w trakcie trwania stanu zagrożenia epidemicznego m.in. w sytuacji, gdy nie jest możliwe zebranie zespołu orzekającego w terminie, czy zgromadzenie wymaganej dokumentacji medycznej z powodu trudności z dostępem do specjalistów.
Należy podkreślić, iż orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zachowuje ważność do upływu 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Zatem w przypadku gdy odwołany zostanie stan epidemii a wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego to orzeczenie zachowa ważność do upływu 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.
Przedłużenie z mocy prawa ww. orzeczeń oznacza również prawo do korzystania z ulg i uprawnień wynikających z orzeczeń.
Z poważaniem,
Agnieszka Ginel
Dyrektora Biura
Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych
/-podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym/