CIĄG DALSZY ORZECZEŃ
Zwracam uwagę na to, że to są stosunkowo stare orzeczenia, kiedy jeszcze katalog w art 64 nie obejmował sytuacji związanych z patologicznymi relacjami rodzinnymi. Ale już wtedy z tych powodów można było zwolnić z opłat. Teraz zaś jest to jeszcze łatwiejsze (art 64 mocno dowartościował kwestie zaburzeń relacji rodzinnych, podobnie art 64a gdzie mowa jest już o obligatoryjnym zwolnieniu). Trzeba tylko chcieć... - ale osoby podejmujące decyzje mają wszelkie podstawy prawne, aby zwolnień udzielać zgodnie z poczuciem sprawiedliwości.
I SA/Wa 665/17 WSA Warszawa 17.08.17:
Zgodnie z art. 64a u.p.s. "Osobę zobowiązaną do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej zwalnia się całkowicie z tej opłaty na jej wniosek pod warunkiem, iż przedstawi prawomocne orzeczenie sądu o pozbawieniu rodzica władzy rodzicielskiej nad tą osobą i oświadczy, że władza rodzicielska nie została przywrócona." Nie jest więc tak, jak twierdzi organ, że faktyczne stosunki rodzinne pozostają bez znaczenia dla zwolnienia z opłaty, a liczy się jedynie pokrewieństwo. Jeśli zważymy, że powody do zwolnienia z opłaty wymienione w art. 64 u.p.s. zostały wskazane jedynie przykładowo ("w szczególności"), a pozbawienie władzy rodzicielskiej prowadzi wprost do zwolnienia, to powody, na które wskazują skarżący (postawa ojca wobec nich oraz brak wsparcia finansowego) mogą być brane pod uwagę przy wydawaniu uznaniowej decyzji w kwestii zwolnienia z opłaty.
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego I OSK 1436/14 z dnia 26.01.2016:
Okoliczności dotyczące sytuacji rodzinnej, czy majątkowej, mogą stanowić podstawę do wydania przez organ administracji rozstrzygnięcia o zwolnieniu z obowiązku ponoszenia w całości lub w części ustalonej opłaty na podstawie art. 64 ustawy o pomocy społecznej.
Wyrok WSA w Łodzi II SA/Łd 366/16 z dnia 29.09.2016:
To winno skłonić do takiej interpretacji art. 64 u.p.s., która pozwala na uwzględnienie przy badaniu zasadności zwolnienia z opłat za pobyt osoby spokrewnionej w dps również takich okoliczności niezwiązanych z sytuacją materialną, jak przyczyna braku relacji rodzinnych między osobami związanymi pokrewieństwem”
Wyrok WSA w Olsztynie, II SA/Ol 1200/16 z dnia 22.11.2016:
Stwierdzić jednak należy, że zawarte w art. 64 u.p.s. wyszczególnienie okoliczności mogących skutkować zmniejszeniem opłaty lub nawet zwolnieniem od jej ponoszenia, nie jest katalogiem zamkniętym. …O słuszności powyższego stwierdzenia przekonuje to, że ustawodawca wymieniając okoliczności mogące skutkować zwolnieniem z opłaty posłużył się zwrotem "w szczególności".
I SA/Wa 1571/16 - Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23.11.2016:
W rozpoznawanej sprawie nie mamy wprawdzie do czynienia z sytuacją opisaną w cytowanym art. 64a ustawy o pomocy społecznej, ale – w ocenie sądu - z sytuacją o podobnym znaczeniu i ciężarze gatunkowym. To winno skłonić do takiej interpretacji art. 64 powołanej ustawy, która pozwala na uwzględnienie przy badaniu zasadności zwolnienia z opłat za pobyt osoby spokrewnionej w domu pomocy społecznej również takich okoliczności niezwiązanych z sytuacją materialną, jak przyczyna braku relacji rodzinnych między osobami związanymi pokrewieństwem.