IV SA/Gl 112/16 - Wyrok
staje się oczywiste, że świadczenie emerytalne, które pobierane jest w wysokości mniejszej niż kryterium dochodowe i mniejszej niż maksymalny zasiłek stały, nie może powodować zwrotu przyznanego zasiłku stałego. Tym samym przyznanie zasiłku stałego w wysokości uzupełniającej wysokość pobieranej emerytury do wysokości maksymalnego zasiłku stałego, nie pozostaje w sprzeczności z art. 99 ust 1 i 3 u.p.s.
Zasiłek stały przyznawany jest w wysokości odpowiadającej określonej sytuacji finansowej i stanowi różnicę pomiędzy kryterium dochodowym i rzeczywistym dochodem wnioskodawcy (bez wyłączenia emerytury), jeśli samotnie gospodaruje. Maksymalna wysokość zasiłku stałego w okresie, którego dotyczy kontrolowana sprawa wyznaczona została w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 14 lipca 2015r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz. U. 2015r. poz. 1058).Jest to kwota 604 zł. Z przepisu art. 37 ust. 3 u.p.s. wynika z kolei, że zasiłek stały nie może być niższy niż 30 zł.
Konsekwentnie do powyższego, jeśli jest to emerytura, która nie przekracza kryterium dochodowego (tak jak w przypadku wnioskodawcy, który uzyskuje dochód z tytułu pobieranej emerytury w wysokości 517, 88 zł) nie ma możliwości prawnej ze względu na fakt pobierania emerytury pozbawić go uprawnień do zasiłku stałego jeśli spełnia pozostałe warunki wymienione w art. 37 ust. 1 pkt 1 ustawy o pomocy społecznej i nie zachodzą przesłanki negatywne wynikające expressis verbis z przepisów u.p.s.