500+ kilka pytań chyba prostych - Świadczenie Wychowawcze (500+)

  
Strona 2 z 2    [ Posty: 13 ]

Napisano: 16 mar 2016, 20:37

1. czy alimenty/FA wliczamy do 500+?
Tak, ale tylko alimenty i Fa otrzymane w 2014r.
2. czy jeśli ojciec/mąż przebywa w placowce zapewniającej calodowbowe utrzymanie to wliczamy go do skladu rodziny i jego dochod do 500+?
Tak bo:
Art. 2 pkt. 16 rodzinie – oznacza to odpowiednio następujących członków rodziny: małżonków (...); do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, dziecka pozostającego w związku małżeńskim, a także pełnoletniego dziecka posiadającego własne dziecko; (...).

W definicji rodziny osoba przebywająca w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie nie została wykluczona ze składu rodziny to raz a dwa:

Art. 7 ust 4. W przypadku gdy członek rodziny jest umieszczony w pieczy zastępczej lub w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, ustalając dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie uwzględnia się osoby umieszczonej w pieczy zastępczej lub w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.

Wyraźnie w ustawie wskazane jest jak należy ustalać dochód w przypadku kiedy członek rodziny przebywa w IZCU.
3. czy jesli dziecko jest w pieczy zastępczej to czy wliczamy go do skladu rodziny?
Jak w pkt. 2.
4. czy jesli matka wnioskuje tylko na 2 dziecko to musi dolaczyc wyrok sadu jesli ma zasadzone alimenty?
Jeśli w tym wyroku wskazane jest również które z rodziców sprawuje władzę rodzicielską to tak. W takiej sytuacji ojciec nie będzie uprawniony do 500plus.
5. czy w wyjątkowej sytuacji mozna wyplate 500 zl zastapic formą rzeczowa jesli zachodzi podejrzenie, ze pieniadze mogly by zostac zmarnotrawione?
Art. 9 W przypadku gdy osoba, o której mowa w art. 4 ust. 2, marnotrawi wypłacane jej świadczenie wychowawcze lub wydatkuje je niezgodnie z celem, organ właściwy przekazuje należne osobie świadczenie wychowawcze w całości lub w części w formie rzeczowej lub w formie opłacania usług.
6. czy niepelnoletnie ale w zwiazku małżenskim dziecko mozna wliczyc do skladu rodziny i wnioskowac na to dziecko o 500+?
Jeśli osoba pozostaje w związku małżeńskim to niezależnie w jakim jest wieku jest traktowana jak osoba pełnoletnia. Nie wliczamy do składu rodziny bo:
Art. 2 pkt. 16 r. (...)do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, dziecka pozostającego w związku małżeńskim, a także pełnoletniego dziecka posiadającego własne dziecko; (...).
Tam


Napisano: 16 mar 2016, 20:45

7. czy ktos inny oprócz rodziców np. dziadkowie (rodzice nie interesuja sie dziecmi ale nie sa pozbawieni praw) moze wnioskowac o 500+?
Art. 4 ust. 2. Świadczenie wychowawcze przysługuje matce, ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka.
Art. 13 ust. 1 Ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłata następują odpowiednio na wniosek matki, ojca, opiekuna faktycznego dziecka albo opiekuna prawnego dziecka.


Babia może wnioskować ale jak nie będzie opiekunem prawnym to:
Art. 61a. § 1. KPA Gdy żądanie, o którym mowa w art. 61, zostało wniesione przez osobę niebędącą stroną lub z innych uzasadnionych przyczyn postępowanie nie może być wszczęte, organ administracji publicznej wydaje postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania. (ewentualnie art. 105 KPA).
8. czy 500+ moze pobrac na dzieci MOPS/GOPS jesli ma pod opieką rodzine, w której rodzice mogliby zmarnotrawic pieniadze?
Jak w pkt. 7.
i jeszcze kilka ogólnych:
9. czy na odwolanie od decyzji jest 14 dni?
Art. 129 § 2. Odwołanie wnosi się w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji stronie, a gdy decyzja została ogłoszona ustnie – od dnia jej ogłoszenia stronie.
10. ile czasu ma organ na wydanie zaświadczenia na wniosek klienta 7 czy 14?
Art. 217 § 3. Zaświadczenie powinno być wydane bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie siedmiu dni.
11. czy w razie koniecznosci organ moze wezwac do uzupelnienia brakow telefonicznie (wiem, ze tak sie robi ale czy to jest zgodne z przepisami)?
Możesz zadzwonić i umówić się na konkretny dzień na dostarczenie dokumentów, jeśli strona nie przyjdzie wzywasz pisemnie.
Tam

Napisano: 16 mar 2016, 23:17

Tam pisze:11. czy w razie koniecznosci organ moze wezwac do uzupelnienia brakow telefonicznie (wiem, ze tak sie robi ale czy to jest zgodne z przepisami)?

Możesz zadzwonić i umówić się na konkretny dzień na dostarczenie dokumentów, jeśli strona nie przyjdzie wzywasz pisemnie.
Art. 55. kpa [Szczególne formy wzywania]
§ 1. W sprawach niecierpiących zwłoki wezwania można dokonać również telefonicznie albo przy użyciu innych środków łączności, z podaniem danych wymienionych w art. 54 § 1 oraz imienia, nazwiska i stanowiska służbowego pracownika organu wzywającego.
§ 2. Wezwanie dokonane w sposób określony w § 1 powoduje skutki prawne tylko wtedy, gdy nie ma wątpliwości, że dotarło do adresata we właściwej treści i w odpowiednim terminie.

Art. 54. kpa [Elementy składowe wezwania]
§ 1. W wezwaniu należy wskazać:
1) nazwę i adres organu wzywającego;
2) imię i nazwisko wzywanego;
3) w jakiej sprawie oraz w jakim charakterze i w jakim celu zostaje wezwany;
4) czy wezwany powinien się stawić osobiście lub przez pełnomocnika, czy też może złożyć wyjaśnienie lub zeznanie na piśmie lub w formie dokumentu elektronicznego;
5) termin, do którego żądanie powinno być spełnione, albo dzień, godzinę i miejsce stawienia się wezwanego lub jego pełnomocnika;
6) skutki prawne niezastosowania się do wezwania.
kass



  
Strona 2 z 2    [ Posty: 13 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x