Czy zamieszczacie w decyzjach art 108 kpa, a jeżeli nie to jak wygląda wypłata zasiłków. Czy czekacie na uprawomocnienie się decyzji( odbiór i 14 dni na jej uprawomocnienie). Czy w decyzjach podajecie dokładną datę wypłaty zasiłku np. 19.03., czy też piszecie że wypłata ta nastąpi po uprawomocnieniu decyzji. U nas kontrola za usterkowała wstawianie art 108 i powiem że mamy problem z wypłatą świadczeń, klienci są roszczeniowi i ich nie obchodzi jakieś tam uprawomocnienie. Będę wdzięczna za sprawdzone rozwiązania.
u nas każda decyzja administracyjna zawiera art. 108 kpa, było kilka kontroli, bardzo dobrze ze w podstawie prawnej 108 kpa. Co do daty wypłaty zasiłku to w sentencji decyzji jest np. napisane: przyznaję zasiłek celowy na zakup żywności w marcu 2015 roku w kwocie 100 zł. Zasiłek celowy zostanie Panu wypłacony w kasie OPS (parter, pok. nr 10) dnia 23 marca 2015 roku w godz. od 9.00 do 15.00. Decyzji nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności.
Moje reguły są następujące (w podstawach jedynie piszę);
1) świadczenie przyznaję w miesiącu, nie wskazując kiedy wypłata;
2) rygor natychmiastowej wykonalności daję, tylko gdy spełnione przesłanki, o których mowa w art. 108 - np. materiał dowodowy wskazuje na "wyjątkowo ważny interes strony"; zazwyczaj uzasadniam natychmiastową wypłatę koniecznością pilnej wpłaty na poczet zaległości za media - w przeciwnym razie odetną łącze energetyczne - np. zakup insuliny, którą strona musi mieć już jutro.
3) zawsze nadając rygor w uzasadnieniu wyjaśniam dlaczego go nadałem.
4) w sentencji decyzji nie zamieszczam sposobu i terminu wypłaty. To czynność materialno - techniczna, stąd o sposobie wypłaty i terminie informuję w uzasadnieniu bądź czytelnym pouczeniu..
5) decyzja z rygorem jest wykonalna w chwili doręczenia jej stronie. W ten sam dzień może nastąpić wypłata.... co do zasady jednak nadając rygor wypłata następuje w terminie wypłat wszystkich. Tylko w uzasadnionych przypadkach gonię ksiegowego o dodatkową listę wypłat...
6) brak rygoru wykonalności - wypłata powinna nastąpić po uprawomocnieniu się decyzji...
Jak zwykle są wyjątki od zasady, które wykluczają stosowanie 108
Kodeks postępowania administracyjnego
Art. 130. § 1. Przed upływem terminu do wniesienia odwołania decyzja nie ulega wykonaniu.
§ 2. Wniesienie odwołania w terminie wstrzymuje wykonanie decyzji.
§ 3. Przepisów § 1 i 2 nie stosuje się w przypadkach, gdy:
1) decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności (art. 108);
2) decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu z mocy ustawy. § 4. Ponadto decyzja podlega wykonaniu przed upływem terminu do wniesienia odwołania, gdy jest zgodna z żądaniem wszystkich stron.
bardzo proszę o sugestię czy decyzja z rygorem wykonalności oczekuje na potwierdzenie odebrania przez klienta .. załóżmy że zaginęła na poczcie .. wtedy czas realizacji niezwykle by się wydłużył .. czy w takiej sytuacji rygor jest realizowany bez czekania na potwierdzenie odebrania decyzji ?
My na wszystkich decyzjach wstawiamy art. 108.
W pouczeniu piszemy tak:
Zgodnie z art. 110 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. kodeks postępowania administracyjnego organ administracji publicznej, który wydał decyzję, jest nią związany od chwili jej doręczenia lub ogłoszenia, o ile kodeks nie stanowi inaczej. Oznacza to, że realizacja świadczenia może nastąpić dopiero po stwierdzeniu odbioru decyzji. W przypadku stwierdzenia odbioru decyzji po wskazanym terminie wypłaty, realizacja świadczenia nastąpi z wyrównaniem w następnym miesiącu kalendarzowym po miesiącu, w którym podjęto decyzję. Nasz radca prawny twierdzi że decyzja wydrukowana - to jest tylko zadrukowana kartka papieru. W momencie odbioru staje się dokumentem który trafia do obiegu prawnego.
Nie wysyłamy decyzji pocztą - jest takich przypadków mało. A jak wysyłamy to nie wypłacamy do czasu otrzymania "potwierdzenia odbioru".
Klienci sami odbierają decyzje. A jak nie ma czasu dobrać to wtedy poczta i czekanie na zwrotkę.
Dodam jeszcze że nie mamy kasy. Wypłaty gotówką realizuje nam agencja bankowa.
Klienci są już tak "wychowani" że sami upominają się o decyzję bo wiedzą doskonale że jak jej nie odbiorą to nie będzie wypłaty.
źle sformułowałam i nie wiecie o co mi chodzi : czy w podstawie prawnej będziemy nadal pisać " tekst jednolity Dz.U.poz.23 z 7 stycznia 2016 r.ze zm." ? bo są zmiany które wchodzą od 1 czerwca