Hej dostałam jeszcze taka odpowiedź :
Odpowiedź
W opisanej sytuacji, ustalając wysokość odpłatności zarówno za pobyt w schronisku dla osób bezdomnych (10 dni października), jak i odpłatność za pozostałe dni października w DPS należy mieć na uwadze dochód pensjonariusza z miesiąca poprzedzającego, tj. z września br., który w rozpatrywanym przypadku, stanowi pełna wysokość przysługującego stronie zasiłku stałego.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 61 ust. 2 pkt 1 ustawy z 12.03.2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2023 r. poz. 901) – dalej u.p.s., opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej wnoszą: mieszkaniec domu, nie więcej jednak niż 70% swojego dochodu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka, nie więcej niż 70% tego dochodu. Natomiast stosownie do art. 97 ust. 1a u.p.s. w przypadku osoby bezdomnej skierowanej do schroniska dla osób bezdomnych albo schroniska dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, jeżeli dochód osoby samotnie gospodarującej lub dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty kryterium dochodowego, opłata nie może być wyższa niż 30% dochodu osoby samotnie gospodarującej lub dochodu na osobę w rodzinie osoby skierowanej do schroniska dla osób bezdomnych, a w przypadku schroniska dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi nie może być wyższa niż 50% tego dochodu.
Zauważyć w tym miejscu należy, że ustawodawca w cytowanych wyżej przepisach ustawy, nie przewidział jakichkolwiek szczególnych przepisów dotyczących metod obliczania dochodu. Powoduje to, że w odniesieniu do obliczenia dochodu dla potrzeb ustalenia wysokości opłaty zarówno za pobyt w schronisku dla osób bezdomnych, jak i za pobyt w domu pomocy społecznej zastosowanie będzie miał art. 8 ust. 3 u.p.s.
Zgodnie z art. 8 ust. 3 u.p.s., za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pomniejszoną o:
1) miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych i koszty uzyskania przychodu;
2) składki na ubezpieczenie zdrowotne określone w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ubezpieczenia społeczne określone w odrębnych przepisach;
3) kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób.
W art. 8 ust. 4 u.p.s. przewidziano z kolei zamknięty katalog świadczeń, których nie wlicza się do dochodu w rozumieniu art. 8 ust. 3 u.p.s. W katalogu tym nie został wymieniony zasiłek stały. Przepisy u.p.s. nie przewidują także przy wyliczaniu odpłatności za pobyt w DPS pomniejszenia wysokości zasiłku stałego o poniesiony koszt odpłatności za pobyt w schronisku dla bezdomnych. Koszty te nie podlegają uwzględnieniu. Zatem zasiłek stały przysługujący stronie w miesiącu wrześniu br. należy uwzględnić w pełnej wysokości szacując wysokość odpłatności zarówno za pobyt w schronisku (10 dni października), jak i ustalając odpłatność w wysokości 70% dochodów za pobyt w DPS (w pozostałe dni października).
I bądź tu mądry człowieku
