Czy dziecku też się należy KDR?

Wybrane tematy:
Opowiedz o swych traumatycznych przeżyciach z SI KDR Duplikat, krok po kroku Małżeństwo bez wspólnych dzieci zamiast nazwisko imię KDR- dziecko niepełnosprawne osoba wcześniej była posiadaczem KDR
ODPOWIEDZ
Wera123
Stażysta
Posty: 58
Rejestracja: 11 sie 2016, 9:58
Zajmuję się:
Kontakt:

Czy dziecku też się należy KDR?

Post autor: Wera123 »

Witam,
mam problem z przyznaniem KDR.
Mam małżeństwo, Pan ma 2 dzieci z poprzedniego małżeństwa, Pani ma jedno. Wzięli ślub mają jedno wspólne. Wnioskodawcą o KDR jest Pan, który wnioskuje tylko o kartę dla żony i jej dziecka z pierwszego związku. Czy mogę przyznać KDR dziecku ?
Sylwwwiaops
Stażysta
Posty: 184
Rejestracja: 23 lut 2016, 11:06
Zajmuję się:
Kontakt:

Re: Czy dziecku też się należy KDR?

Post autor: Sylwwwiaops »

W jakich sytuacjach prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje małżonkowi rodzica?

Prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje nie tylko rodzicowi co najmniej trojga dzieci, ale także małżonkowi tego rodzica. Małżonek rodzica, któremu przyznano Kartę, traci prawo do jej posiadania, jeżeli rodzic zmarł, utracił prawo do posiadania Karty, małżeństwo z rodzicem zostało unieważnione albo rozwiązane przez rozwód, albo sąd orzekł o nieistnieniu małżeństwa.

W przypadku zawarcia małżeństwa przez osoby, z których żadna nie ma/nie miała na utrzymaniu co najmniej trojga dzieci, ale łącznie mają lub mieli co najmniej troje dzieci – np. w sytuacji zawarcia małżeństwa przez osoby, z których jedno ma dwoje dzieci, a drugie jedno dziecko – osobom tym również będzie przysługiwało prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny, podobnie jak ich dzieciom, jeśli co najmniej troje z nich będzie w chwili składania wniosku spełniało warunki ustawy. W takiej sytuacji dla obojga małżonków powinna być zaznaczona na wniosku rola osoby w rodzinie „małżonek”.

Małżonkowi rodzica prawo do posiadania Karty będzie przysługiwało także wówczas, gdy małżeństwo zostanie zawarte po usamodzielnieniu się dzieci.
ODPOWIEDZ