Nie wiem jak rozliczyć kwoty otrzymane od komornika, generalnie całość na odsetki, ale co z kosztami upomnień? Może najpierw potrącić koszty upomnień a resztę na odsetki? Zgodnie z ustawą o postępowaniu egzekucyjnym w administracji koszty upomnień to koszty postepowania, a Wy co sądzicie?
Na szkoleniu z Pani Grażyna Mlonka mówiła, że najpierw ściągać koszty upomnień bo to są nasze koszty postępowania a następnie kwoty od dłużnika na odsetki i kwoty głowne
Dokładnie koszty postępowania o których mowa w art.1026 paragraf 2 KPC oznaczają koszty sądowe które poniósł wierzyciel i które zasądził sąd do zwrotu przez dłużnika. Komornik prowadzi egzekucję na podstawie tytułu wykonawczego w którym określone są : koszty postępowania, suma dłużna i odsetki od sumy dłużnej naliczone na dzień pozwu.
Po pierwsze koszty upomnienia nie są kosztami sądowymi a po drugie tytuł wykonawczy którego odpowiednikiem jest decyzja przyznająca FA nie określa żadnych kosztów na które w pierwszej kolejności komornik powinien zaliczyć wydzieloną wierzycielowi kwotę.
Wierzyciel otrzymując wyegzekwowaną kwotę zalicza ją zgodnie ze wskazaniem komornika.
Moim zdaniem koszty upomnienia są kosztami egzekucyjnymi, ale tylko w tych przypadkach gdzie komornik skarbowy nie umorzył postępowania na podstawie art. 8 nowej ustawy bo tam koszty idą do umorzenia. Sytuacja w której się znaleźliśmy jest specyficzna i nie można jej literalnie przyłożyć do kpc ponieważ koszty egzekucji ustala komornik lub sąd w przypadku, gdy występuje jako organ egzekucyjny ( w czasie gdy powstały nasze koszty on nie był organem egzekucyjnym).Kosztami postępowania są m.in.koszty doręczenia korespondencji, za wyjątkiem kosztów doręczenia stronom zawiadomienia o wszczęciu egzekucji bądź postępowania zabezpieczającego.
Jeżeli dłużnik wpłaca mi na konto pieniądze to biorę koszty upomnienia, a resztę przeważnie na odsetki i nie zwracam żadnych pieniędzy dla komornika jak piszą niektórzy.