Ale odmowa na jakiej podstawie?de Charette pisze:bezpieczna opcja odmowa, ale nie liczyłbym na utrzymanie odmowy w SKO
Pani ma męża na wózku inwalidzkim do tego 4 dzieciaków i sobie postanowiła, że spróbuje się ubiegać o to świadczenie. Kiedyś pracowała potem stwierdziła, że stan męża się pogorszył więc musi mu teraz poświęcić czas i pomóc. A jest je to na rękę bo zajmuje się dzieciakami w domu które są w wieku szkolnym więc wiadomo.
Właśnie mi o to chodzi że wolę żeby uwalili i sami przyznali tylko nie wiem jaką dać podstawę prawną do odmówkide Charette pisze: ↑16 lis 2023, 13:40bezpieczna opcja odmowa, ale nie liczyłbym na utrzymanie odmowy w SKO
Zgodnie z art. 128 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1359) obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Zgodnie z art. 130 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązek jednego małżonka do dostarczania środków utrzymania drugiemu małżonkowi po rozwiązaniu lub unieważnieniu małżeństwa albo po orzeczeniu separacji wyprzedza obowiązek alimentacyjny krewnych tego małżonka.aiwa pisze: ↑16 lis 2023, 13:38Po co szo to dla ludzi niekorzystne niech składa czym prędzej wniosek na śp i odmówić na brak obowiązku alimentacyjnego i być może po wywiadzie brak związku przyczynowo skutkowego tpo zależy od oceny zebranych dowodów niech odwołują się do sko. Jeżeli sko przyzna otrzymają korzystne świadczenie które od stycznia 2024 wynosi 2988zł i ewentualnie składki emerytalno rentowe od tej kwoty co jest b ważne na przyszłość. Po co ludziom doradzać niekorzystne rozwiązania.