Chciałem Ci odpowiedzieć, ale forum mi pisze że masz zablokowane otrzymywanie wiadomości.
Tutaj odpowiedź MRPiPS:
Szanowni Państwo,
w załączeniu przesyłam odpowiedź departamentu merytorycznego na pytanie, dotyczące stosowania znowelizowanych ustawą z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. z 2016, poz. 195) przepisów art.10 ust. 3, art. 16 a ust. 7 oraz art. 17 ust. 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2015, poz. 114 z późn. zm.), uprzejmie informuję:
Zgodnie z zasadą legalizmu wyrażoną w art. 6 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeksu postępowania administracyjnego (j.t. Dz. U. z 2016, poz. 23) oraz w związku z brakiem w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci przepisów przejściowych dotyczących art.10 ust. 3, art. 16 a ust. 7 oraz art. 17 ust. 4 ustawy o świadczeniach rodzinnych, ustalając kwoty dodatku z tytułu korzystania z urlopu wychowawczego, specjalnego zasiłku opiekuńczego oraz świadczenia pielęgnacyjnego przysługujące za niepełny miesiąc należy stosować przepisy obowiązujące od 1 kwietnia 2016 r. (czyli dnia wejścia w życie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci).
Powyższe oznacza, że ustając od 1 kwietnia 2016 r. kwoty dodatku z tytułu korzystania z urlopu wychowawczego, specjalnego zasiłku opiekuńczego oraz świadczenia pielęgnacyjnego za niepełny miesiąc, organ właściwy dzieli kwotę świadczenia przez liczbę wszystkich dni kalendarzowych w tym miesiącu, a otrzymaną kwotę mnoży przez liczbę dni kalendarzowych, za które świadczenie przysługuje. Kwotę świadczenia przysługującą za niepełny miesiąc zaokrągla się do 10 groszy w górę.
Bez znaczenia pozostaje fakt, iż organ właściwy ustala prawo do ww. świadczeń za okres poprzedzający 1 kwietnia 2016 r. Decydujące w tym przypadku jest to, że dana sprawa rozstrzygana jest już po dniu wejścia w życie przepisów w nowym brzmieniu.
pozdrawiam