umieściliśmy pana w DPS, syn oczywiście małe dochody i nie mamy z jego strony części spłaty. co w sytuacji, gdy syn posiada prawo do ziemii i domu, który należał do podopiecznego? czy my możemy coś w tej sprawie zadziałać? koszty utrzymania w DPS duże...
Ani przekazanie majątku darowizną, ani nieruchomości w umowie o dożywocie, nie rodzi, samo w sobie, obowiązku ponoszenia opłaty za DPS darczyńcy czy zbywcy nieruchomości. Tylko spełnienie przesłanek dochodowych powoduje powstanie obowiązku ponoszenia opłaty za DPS.
Jeżeli jakaś osoba jest zobowiązana do pomocy i opieki (np. w umowie o dożywocie) i nie wypełnia swojego obowiązku to tylko osobie, która miała mieć pomoc i opiekę mogą przysługiwać uprawnienia - np. zamiana dożywocia na rentę, rozwiązanie umowy o dożywocie, odwołanie darowizny (o ile występuje rażąca niewdzięczność), odszkodowanie za niewywiązywanie się z obowiązku pomocy i opieki.
OPS czy DPS nie ma takich uprawnień. OPS może ewentualnie występować o alimenty, ale należy pamiętać, że alimenty dla dorosłej osoby mogą być przyznane wyłącznie wówczas jeżeli osoba ta znajduje się w stanie niedostatku, a o tym trudno mówić, jeżeli osoba ma zapewnione potrzeby przez DPS. Więc nie wróżę powodzenia pozwowi o alimenty w takim przypadku.
Teoretycznie niepodejmowanie działań np. w celu zamiany dożywocia na rentę może być podstawą odmowy umieszczenia w DPS (nie korzystanie z zasobów i uprawnień), ale to moim zdaniem tylko teoretycznie.