Ustawa z 5 grudnia 2014 r. nic nie mówi o dziecku pozostającym w związku małżeńskim, czy posiadającym własną rodzinę. Posługuje się pojęciem - "mają na utrzymaniu". Można przez to rozumieć sytuację, w której będące w związku małżeńskim, uczące się dziecko, do 25. roku życia, jest na utrzymaniu rodziców. Uważam, że karta się należy.
W sytuacji, gdy będące w związku małżeńskim, uczące się dziecko, do 25. roku życia ma troje swoich dzieci następuje zbieg praw i wtedy stosujemy art. 8?
Jak najbardziej karta sie nalezy. nawet jesli jest w zwiazku malzenskim ale jest do 25 roku zycia i sie uczy to sie nalezy. a w tej drugiej sutuacji jesli ma juz 3 swoich dzieci. to nie moze byc zbiegu praw czyli albo ta mezatka sklada wniosek jako rodzic i ma na siebie bezterminowo i dla swoich dzieci, albo sklada ze swoja mama i jest jako dziecko do 25 lat. tak mówila pani na szkoleniu.
ale jak dzwoniłam do Ministerstwa z pytaniem czy pełnoletniej osobie , uczącej się, nie będącej w związku małżeńskim a mającej swoje dziecko należy się karta to Pani powiedziała, że tak należy się, ale jak zawrze związek małżeński to będzie utrata uprawnień....więc teoretycznie karta nie należałaby się takiej osobie...
W ustawie o KDR brak jest przepisu o utracie prawa do KDR z powodu zawarcia związku małżeńskiego przez dziecko.
Nie ma więc podstawy prawnej do stwierdzenia utraty prawa do posiadania KDR dlatego, że dziecko zawarło związek małżeński. Jest to ewidentny błąd w ustawie. Ustawy o świadczeniach rodzinnych, czy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zawierają takie wyłączenia w definicjach rodziny.
do Renata1986: Witaj, proszę, napisz, w jaki sposób rozwiązałaś problem z dzieckiem w związku małżeńskim ale z uczącym się? Czy masz odpowiedź ministerstwa? Dzięki za odpowiedź.