Iks zadzwon do Ministerstwa niech Tobie przyslą to wyjasnienie co rozsyłali po innych gminach z dnia 4.03.2014r i wtedy nie bedziesz patrzył na definice rodziny odnośnie becikowego
w wydaje mi się że w świadczeniach rodzinnych pracujesz niedługo bo jeszcze nie znasz naszego ministerstwa. ci co pracują od początku to wiedzą czego można się po nich spodziewać. Przyznasz teraz takiej babce becikowe za rok komunikat znknie a za dwa lata przyjdzie kontrol. Wszystkiego najlepszego
Iks to daremny trud - wsrod pracowników śr umiejetność czytania, a juz ze zrozumieniem szczególnie, jest mało powszechna co udowadniają na tym forum od lat.
Definicja rodziny - nieznana, definicja osoby samotnie wychowujacej - nieznana, art. 7 usiłuja stosowac do becikowego.
Napisało tumanom nawek komunikat ministerstwo, rozesłało do uw a ci dalej swoje bz.dury wypisuja
świetle ustawy z dnia 12 października 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2012 r. poz.. 1255) od 1 stycznia 2013 r. prawo do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka (tzw. becikowego), uzależnione jest od kryterium dochodowego, które wynosi 1922 zł miesięcznie w przeliczeniu na osobę w rodzinie.
Przy ustalaniu prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka: ustalaniu składu rodziny i obliczaniu dochodu, nie ma zastosowania art. 7 pkt 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych, który stanowi, że zasiłek rodzinny i odpowiednio dodatki do tego zasiłku (jednorazowa zapomoga nie jest dodatkiem do zasiłku rodzinnego) nie przysługują, jeżeli osoba samotnie wychowująca dzieci nie ma zasądzonych alimentów od drugiego rodzica, chyba że: drugi z rodziców dziecka nie żyje, ojciec dziecka jest nieznany lub powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone.
W związku z powyższym przepis uzależniający prawo do świadczenia rodzinnego od konieczności zasądzenia alimentów na rzecz dziecka od drugiego rodzica ma zastosowanie tylko przy ustalaniu prawa do zasiłków rodzinnych i dodatków do tych zasiłków w sytuacji, kiedy o zasiłki rodzinne ubiega się osoba samotnie wychowująca dziecko, której definicję zawiera art. 3 pkt 17a ustawy o świadczeniach rodzinnych.
W sytuacji, kiedy o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka, o której stanowi art. 15b ustawy o świadczeniach rodzinnych, występuje osoba, która jest osobą samotnie wychowującą dziecko (bez względu na fakt ustalenia, bądź nie, ojcostwa dziecka), nie wymaga się wpisania drugiego rodzica do wniosku o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka (tzw. „becikowe”) lub zasądzenia alimentów na rzecz dziecka.