FA a Nowy wyrok o zmianie miejsca zamieszkania dziecka

Wybrane tematy:
fundusz a spokrewniona rodzina zastętcza Art.209 a obcokrajowiec bez adresu cofniecie zatrzymania prawa jazdy Zwrot z US części kwoty tytułu wykonawczego Zgłoszenie do BIG KRZ - wniosek o założenie konta podmiotu i co dalej?
ODPOWIEDZ
NowaS
Stażysta
Posty: 52
Rejestracja: 30 mar 2017, 13:51
Zajmuję się: ŚW, Stypendia, Karta Dużej Rodziny
Kontakt:

FA a Nowy wyrok o zmianie miejsca zamieszkania dziecka

Post autor: NowaS »

Witam,

Mam taką niecodzienną sytuację i chciałabym ją z Wami skonsultować. Jak byście zrobili?

Pani pobierała u nas FA od lat. I na początku czerwca przyszedł były mąż z informacją, że dziecko mieszka z nim od 2017r. i teraz przedstawił mi prawomocny wyrok sądy z maja 2019r. zasądzający od grudnia 2017r. alimenty na rzecz dziecka od pozwanej - czyli tej Pani, która wcześniej miała ustalone alimenty od niego. Wcześniej pobierała wierzycielka, a teraz jakby dłużnik ;)
Pan przyniósł od komornika Postanowienie o umorzeniu egzekucji ze względu na bezskuteczność egzekucji.
Czy teraz robię wszczęcie postępowania tej Pani? I nienależnie pobrane od grudnia 2017r.? Ale do dnia wydania nowego wyroku - czyli tego z maja 2019r. - obowiązywał ten poprzedni wyrok, prawda? Więc uchylam jej od czerwca i nie ma nienależnie?
Awatar użytkownika
de Charette
Administrator
Posty: 20577
Rejestracja: 07 maja 2014, 7:21
Zajmuję się:
Kontakt:

Re: FA a Nowy wyrok o zmianie miejsca zamieszkania dziecka

Post autor: de Charette »

Art. 29. 3. W przypadku gdy sąd zwolnił osobę z obowiązku alimentacyjnego, a osoba uprawniona w okresie, o którym mowa w ust. 2, pobierała świadczenia z funduszu alimentacyjnego za ten okres, jest obowiązana do ich zwrotu bez odsetek. Przepis art. 23 stosuje się odpowiednio.
cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
tko
Stażysta
Posty: 140
Rejestracja: 13 wrz 2018, 12:25
Zajmuję się: pomocą społeczną
Kontakt:

Re: FA a Nowy wyrok o zmianie miejsca zamieszkania dziecka

Post autor: tko »

de Charette pisze:Art. 29. 3. W przypadku gdy sąd zwolnił osobę z obowiązku alimentacyjnego, a osoba uprawniona w okresie, o którym mowa w ust. 2, pobierała świadczenia z funduszu alimentacyjnego za ten okres, jest obowiązana do ich zwrotu bez odsetek. Przepis art. 23 stosuje się odpowiednio.
żeby trochę pokomplikować sprawę:
"Co do zasady ustawodawca wyklucza możliwość uznania za świadczenie podlegające zwrotowi świadczenia alimentacyjnego wypłaconego w kwocie odpowiadającej wysokości zasądzonych za dany okres alimentów. Obowiązek zwrotu świadczenia z funduszu alimentacyjnego ustawodawca nakłada zaś jako wyjątek wyłącznie na osoby, które otrzymały świadczenia z funduszu alimentacyjnego w wysokości wyższej niż zasądzone alimenty w okresie od dnia zmiany wysokości zasądzonych alimentów do dnia wpływu tytułu wykonawczego do komornika sądowego.
Celem przepisu art. 29 ustawy z dnia 07 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1228 ze zm.) jest bowiem aktualizacja bieżąco wypłacanych świadczeń alimentacyjnych.
Nie może mieć on mieć natomiast zastosowania w przypadku dokonania przez sąd rodzinny zmiany wysokości alimentów z mocą wsteczną."

- wyrok WSA Gliwice z dnia 10-06-2014- IV SA/Gl 1015/13
ODPOWIEDZ