Interpretacja MPiPS dotycząca stopni niepełnosprawności

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 10 ]

Moderator: ewalu

Napisano: 02 lut 2015, 16:22

Dostaliśmy dziś interpretacje z MPiPS dotyczącą orzeczeń o niepełnosprawności. Z godnie z nią nie powinniśmy honorować orzeczeń ZUS wydanych po 1 stycznia 1998r. obowiązują nas jedynie orzeczenia PCPR. Ja jakoś z tym nie bardzo mogę się zgodzić. Co Wy na to?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
agaw
Stażysta
Posty: 62
Od: 22 mar 2010, 15:59
Zajmuję się:
Lokalizacja: Kołbiel, Polska


Napisano: 02 lut 2015, 16:40

Wydawało mi się, że Podgórski to mądry człowiek, ale to mi się wydawało. Ciekawe na podstawie czego dowodzi, że orzeczenia wydane po 1 stycznia 1998 r. nie podlegają przełożeniu na stopnie niepełnosprawności, skoro w definicjach niepełnosprawności i w ustawie o pom. społe. i w ust. śr. podlegają przełożeniu np. całkowicie niezdolny do pracy jest odpowiednikiem umiarkowanego stopnia niepełnosprawności itd.
ira

Napisano: 02 lut 2015, 16:44

No właśnie dlatego ja też się z tym nie zgadzam.
agaw
Stażysta
Posty: 62
Od: 22 mar 2010, 15:59
Zajmuję się:
Lokalizacja: Kołbiel, Polska

Napisano: 03 lut 2015, 10:13

Podgórski mądry człowiek??
LITOŚCI...KTÓŻ TAM JEST MĄDRY???
ZAWSZE DOSTAJE TAKIE INTERPRETACJE,ŻE TAK POWIEM OWIJAJĄ W BAWEŁNĘ, ŻE I TAK NIC Z TYCH INTERPRETACJI NIE WYNIKA, BO ZAZWYCZAJ SAMI COS TAM NIE DO KOŃCA WIEDZĄ I NA KONIEC ZDANIE ŻE MY JESTEŚMU ORGANEM WŁAŚCIWYM DO ROZWIĄZYWANIA SPRAW. NO TAK...NAJLEPIEJ ZRZUCIĆ Z SIEBIE ODPOWIEDZIALNOŚĆ
tasia

Napisano: 03 lut 2015, 10:31

No właśnie. Mam osobę, której na podstawie orzeczenia ZUS wydałam kartę na stałe,a teraz się okazuje że będę musiała ją anulować i dać na czas orzeczenia PCPRu, które jest wydane tylko na 3 lata. Potem pewnie osoba już się nie zgłosi po przedłużenie karty bo po co ma stawać na komisję w PCPR, do niczego jej to orzeczenie nie będzie już potrzebne.
agaw
Stażysta
Posty: 62
Od: 22 mar 2010, 15:59
Zajmuję się:
Lokalizacja: Kołbiel, Polska

Napisano: 03 lut 2015, 11:28

W piśmie z MPiPS nie ma mowy o niehonorowaniu orzeczeń ZUS tylko o nazewnictwie do 1998 r. Potem ZUS także powinno było wydawać orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. W skrócie chodzi o tzw. "inwalidztwo". Jeśli ktoś ma orzeczenie z ZUS po 1998 z tzw. "inwalidztwem" zamiast stopnia lekki, umiarkowany, znaczny to ma kłopot ;)
Mme

Napisano: 03 lut 2015, 11:50

Mme. FA

UStawa SR, FA, PS mają odpowiedniki nazewnictwa czyli lekki stopień to w ZUS niezdolny do pracy, umiarkowany stopień to całkowicie niezdolny do pracy itd. tylko ustawa KDR nie ma takiego zapisu co jest chorę ponieważ ta ustawa wpisuje się w ogólne wsparcie rodziny wynikające z przytoczonych ustaw. Niestety jak zwykle teoretycy tworzyli ustawę i nie zadali sobie pytania czy ktoś mając orzeczoną niepełnosprawność w ZUS będzie miał ochotę tylko do celów KDR stawać na komisję. Nie zastanowili się nad kosztami całej biurokracji bo przecież komisje PCPR nie pracują za darmo. CHolernie chore to wszystko...

ś
ira

Napisano: 03 lut 2015, 12:06

O jakich decyzjach PCPR pisze Agaw?
Chyba chodzi o Powiatowe Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności!
nowapa
Podinspektor
Posty: 1078
Od: 16 gru 2014, 11:47
Zajmuję się:

Napisano: 03 lut 2015, 13:21

Tak chodzi o Powiatowe Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności u mnie jest przy PCPR t zrobiłam taki skrót myślowy. Przeprasza jak komuś zrobiłam zamęt.
agaw
Stażysta
Posty: 62
Od: 22 mar 2010, 15:59
Zajmuję się:
Lokalizacja: Kołbiel, Polska

Napisano: 05 lut 2015, 11:01

nie czytałam interpretacji MPips ale proszę zajżec do ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Od 1 stycznia 1998 r. podstawą do uznania osoby za niepełnosprawną w rozumieniu Ustawy
o rehabilitacji jest wyłącznie orzeczenie wydane przez powiatowy lub wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności lub orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Orzeczenia innych organów (np. KRUS, wojskowych komisji lekarskich lub komisji lekarskich MSWiA) wydane po 31 grudnia 1997 r. nie stanowią podstawy do uznania osoby za niepełnosprawną w rozumieniu Ustawy o rehabilitacji.

Orzeczenia lekarza orzecznika ZUS o:

całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust.2 i niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. nr 162, poz. 1118) traktuje się na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy wymienionej powyżej traktuje się na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
częściowej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 3, oraz celowości przekwalifikowania, o których mowa w art. 119 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r .
o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 162, poz. 1118) traktowane jest na równi z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności, z wyjątkiem orzeczeń o częściowej niezdolności do pracy, wydanym w okresie od 1 stycznia do 16 sierpnia 1998 r., które traktowane są na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

ORZECZENIA WYDANE PRZED 1 STYCZNIA 1998 R.

Orzeczenia o zaliczeniu do grupy inwalidzkiej, wydane przed 1 stycznia 1998r., traktuje się na równi z odpowiednim orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności - jeżeli nie utraciły ważności.

Orzeczenie o zaliczeniu do:

1.I grupy inwalidów traktowane jest na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
2.II grupy inwalidów traktowane jest na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
3.III grupy inwalidów traktowane jest na równi z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności.
Wyjątek stanowi orzeczenie III grupy inwalidztwa wydane przez organy orzecznicze Ministerstwa Obrony Narodowej (wojskowe komisje lekarskie) i organy orzecznicze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (komisje lekarskie MSWiA). Traktowane jest ono jako orzeczenie o braku niepełnosprawności, ponieważ dotyczy osób zdolnych do pracy poza służbą. Zakwalifikowanie do lekkiego stopnia niepełnosprawności może mieć miejsce tylko wtedy, gdy orzeczenie o III grupie inwalidztwa z tytułu niezdolności do służby mundurowej zawiera równocześnie orzeczenie III grupy inwalidztwa z ogólnego stanu zdrowia.

Osoby o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym uznaje się za niepełnosprawne, z tym że:

1.osoby, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny, traktuje się jako zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności;
2.pozostałe osoby traktuje się jako zaliczone do lekkiego stopnia niepełnosprawności.
asr56


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 10 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny