Napisano: 02 kwie 2013, 13:15
OK.
Czyli droga wygląda tak:
1. Pacjent zgłasza się (zostaje zgłoszony przez lekarza? pielęgniarkę środowiskową ze szpitala? pracownika pomocy społecznej?) do najbliższego Ośrodka Pomocy Społecznej z wnioskiem o udzielenie pomocy? (czy tak jak napisała Ewa \"o umieszczenie w dps?\")
2. Kierownik OPS po zapoznaniu się z sytuacją pacjenta (wywiad domowy (środowiskowy?), finanse?) decyduje o formie pomocy. (To kieruje gmina, której przedstawicielem ustawowym jest Kierownik OSP?)
[zawsze tak jest? Czy pacjent może się zwrócić bezpośrednio do DPS o udzielenie pomocy? Czy może udzielić DPS pełnomocnictwa, tak by w jego imieniu pracownik DPS załatwił wszystkie formalności?]
3. Zakładając, że pacjent wymaga opieki stacjonarnej.
4a. Pacjenta emerytura/renta jest wystarczająca (bądź ma wystarczające środki własne na pokrycie pełnego kosztu pobytu w DPS)
4b. Środki pacjenta (rodziny) nie są wystarczające do pokrycia pełnego kosztu pobytu) - rozumiem, że to zasiłek celowy gminy? PCPR?
- pacjent ma prawo wyboru DPS? (skoro go stać?! i gmina nie dopłaca?)
- pacjent zawsze ma przydzielany DPS najbliżej miejsca zamieszkania?
- pacjent jest w terminalnym stanie choroby nowotworowej (czy to generuje problem - na pewno nie zostanie zakwalifikowany do ZOL!)
Na prawdę nie ma jakiegoś ciekawego opracowania, książki, która by wytłumaczyła krok po kroku wszystkie nieścisłości? Opisywała różne przypadki? Byłaby wyznacznikiem dla osób zarządzających DPS?
Pozdrawiam,
zenek