jak jest w końcu z tymi orzeczeniami WZON...

Wybrane tematy:
Wzory decyzji Wzory wniosków o świadczenia rodzinne - UKRAINA Zmiana wysokości świadczenia pielęgnacyjnego ZANIM ZAŁOŻYSZ NOWY TEMAT - PRZECZYTAJ! kwestia ŚP dopytanie Kiedy wypłacacie świadczenie rodzinne ??
ODPOWIEDZ
Kr.
Referent
Posty: 303
Rejestracja: 12 sty 2015, 16:25
Zajmuję się:
Kontakt:

jak jest w końcu z tymi orzeczeniami WZON...

Post autor: Kr. »

... jak jest w końcu z tymi orzeczeniami WZON - są ostateczne w dniu wydania czy dopiero po 30 dniach?



z LEXA:

Samo wydanie orzeczenia, w którym stronie przyznano stopień lekki oraz utrzymanie w mocy tego orzeczenia przez Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności nie oznacza, iż możemy mówić o ostatecznym czy prawomocnym orzeczeniu. Wskazane orzeczenie będzie miało charakter ostateczny, dopiero gdy upłynie termin na złożenie środka zaskarżenia (bądź takowy nie będzie już przysługiwał). Natomiast, w mojej opinii, złożenie odwołania do sądu powszechnego powoduje, że orzeczenie dalej będzie nieprawomocne i będzie stanowiło podstawę do wypłacania zasiłku stałego.


Z art. 66 ust. 1 u.r.z.s. wynika, że w sprawach nieunormowanych przepisami ustawy stosuje się Kodeks postępowania administracyjnego, Kodeks cywilny oraz Kodeks pracy.

W myśl art. 16 § 3 ustawy z 14.06.1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a., decyzje ostateczne, których nie można zaskarżyć do sądu, są prawomocne. Stosownie do brzmienia art. 269 k.p.a., decyzje określone w innych przepisach prawnych jako prawomocne uważa się za ostateczne, chyba że z przepisów tych wynika, iż dotyczą one takiej decyzji, która została utrzymana w mocy w postępowaniu sądowym bądź też nie została zaskarżona w tym postępowaniu z powodu upływu terminu do wniesienia skargi.

Na podstawie art. 57 § 3 k.p.a., terminy określone w miesiącach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim miesiącu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca.

Uwzględniając stan prawny i stan faktyczny, obowiązujący w sprawie oznacza to, że orzeczenie WZON staje się ostateczne po upływie miesiąca od dnia jego doręczenia stronie. W przypadku, gdy orzeczenie WZON zostanie doręczone stronie w dniu 21.12.2023 r., to orzeczenie to stanie się ostateczne i prawomocne w dniu 21.01.2024 r. pod warunkiem, że strona nie wniesie w tym terminie odwołania do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.
Awatar użytkownika
Tom.
Administrator
Posty: 10826
Rejestracja: 09 mar 2005, 16:10
Zajmuję się: SR, CP, dodatki paliwowe ;)
Lokalizacja: PL
Kontakt:

Re: jak jest w końcu z tymi orzeczeniami WZON...

Post autor: Tom. »

znowu.....? ileż można?
Art. 16 [Zasada trwałości decyzji]
§ 1. Decyzje, od których nie służy odwołanie w administracyjnym toku instancji lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, są ostateczne. Uchylenie lub zmiana takich decyzji, stwierdzenie ich nieważności oraz wznowienie postępowania może nastąpić tylko w przypadkach przewidzianych w kodeksie lub ustawach szczególnych.
jeżeli zdaniem autora tych powyższych wypocin odwołanie do sądu pracy zalicza się do postępowania administracyjnego a nie sądowej kontroli administracji to tylko pogratulować :lol:

nie wierzcie we wszystko co wyczytacie w lexaxch, legalisach itp.... tam dzien po dniu można sprzeczne opinie znaleźć...
Awatar użytkownika
Szarak
VIP
Posty: 6222
Rejestracja: 22 mar 2017, 12:14
Zajmuję się: Multitasking
Kontakt:

Re: jak jest w końcu z tymi orzeczeniami WZON...

Post autor: Szarak »

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Większość przyjęła, że ostateczne jest w dniu wydania przez WZON ale są jednostki które się z tym nie zgadzają. Najlepiej jest wystąpić do WZON o wskazanie daty ostateczności ich orzeczenia jeżeli masz pewności. Papieru z WZONu nikt Ci nie zakwestionuje.
Kr.
Referent
Posty: 303
Rejestracja: 12 sty 2015, 16:25
Zajmuję się:
Kontakt:

Re: jak jest w końcu z tymi orzeczeniami WZON...

Post autor: Kr. »

rozumiem że "dzień wydania orzeczenia" = "dzień fizycznego odbioru orzeczenia przez stronę" ?




W lexie jest kilka opinii tego rodzaju:
m.in.:

Jak stwierdził WSA we Wrocławiu w wyroku z 24.01.2018 r., IV SA/Wr 779/17, "dopiero prawomocne orzeczenie sądu powszechnego wywołuje skutek wiążący również w zakresie jego treści w stosunku do innych sądów i organów."
Od orzeczenia Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności przysługuje odwołanie do sądu powszechnego. Stosownie do art. 477 9 § 1 ustawy z 17.11.1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego – dalej k.p.c., termin ten wynosi miesiąc od dnia doręczenia decyzji lub orzeczenia.
Zgodnie z art. 365 § 1 k.p.c., orzeczenie prawomocne wiąże nie tylko strony i sąd, który je wydał, lecz również inne sądy oraz inne organy państwowe i organy administracji publicznej, a w wypadkach w ustawie przewidzianych także inne osoby.
Awatar użytkownika
Tom.
Administrator
Posty: 10826
Rejestracja: 09 mar 2005, 16:10
Zajmuję się: SR, CP, dodatki paliwowe ;)
Lokalizacja: PL
Kontakt:

Re: jak jest w końcu z tymi orzeczeniami WZON...

Post autor: Tom. »

ostateczna to nie prawomocna ale prawomocna to zawsze ostateczna
4. Przesłanki trwałości decyzji administracyjnej. Artykuł 16 § 1 zd. 1 KPA zawiera definicję decyzji ostatecznej, stanowiąc: "Decyzje, od których nie służy odwołanie w administracyjnym toku instancji lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, są ostateczne".
Zgodnie z przepisami KPA i przepisami szczególnymi w toku instancji nie służy odwołanie:
1)
od decyzji wydanych w drugiej instancji. Zgodnie bowiem z art. 15 KPA postępowanie jest dwuinstancyjne, a zatem od decyzji wydanej w pierwszej instancji służy odwołanie tylko do jednej instancji (art. 127 § 1 KPA);
2)
od decyzji wydanych w jednoinstancyjnym postępowaniu. Jednoinstancyjność postępowania, jako wyjątek od zasady ogólnej dwuinstancyjności wprowadzają szczególne przepisy ustawowe (zob. uw. do art. 15);
3)
od decyzji, jeżeli strona uchybiła terminowi do wniesienia odwołania i nie przywrócono jej tego terminu (art. 134 KPA).
Kodeks postępowania administracyjnego. Komentarz
prof. dr hab. Barbara Adamiak, prof. dr hab. Janusz Borkowski
Rok: 2024

dzień wydania to nie dzień doręczenia, dzień wydania to data wydania umieszczona na decyzji, zgodnie z art 107 kpa
a w tych orzeczeniach sądu to chodziło o coś zupełnie innego - oni wskazywali, że jeśli jako ostatni w sprawie wypowiada się sąd to za datę orzeczenia należy przyjąć dzień uprawomocnienia się tego wyroku sądu
Kr.
Referent
Posty: 303
Rejestracja: 12 sty 2015, 16:25
Zajmuję się:
Kontakt:

Re: jak jest w końcu z tymi orzeczeniami WZON...

Post autor: Kr. »

podsumowując:

Zaznaczyć należy, że co do waloru ostateczności orzeczeń o niepełnosprawności, a w szczególności tych wydawanych przez Wojewódzkie Zespoły do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, zarówno w praktyce, jak i doktrynie można spotkać dwa odmienne stanowiska.

Wskazując na wyjaśnienia Naczelnego Sądu Administracyjnego zawarte w wyroku z 30.09.2016 r., I OSK 1152/16, LEX nr 2241225, decyzją ostateczną zgodnie z art. 16 § 1 ustawy z 14.06.1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego – dalej k.p.a. – jest decyzja, od której nie służy odwołanie w administracyjnym toku instancji lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Decyzja ostateczna to decyzja wydana przez organ odwoławczy w administracyjnym toku instancji w związku z rozpoznaniem środka prawnego (odwołania) od decyzji wydanej w pierwszej instancji. Z kolei w myśl art. 66 ust. 1 u.r.z.s. w sprawach nieuregulowanych niniejszą ustawą stosuje się uzupełniająco m.in. przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. W myśl art. 16 § 1 k.p.a. decyzje, od których nie służy odwołanie w administracyjnym toku instancji lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, są ostateczne. Z powyższego wynika więc, że legitymowanie się ostatecznym orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności oznacza sytuację, gdy od orzeczenia wydanego przez PZON strona nie wniosła odwołania, zrzekła się prawa do wniesienia odwołania bądź też orzeczenie zostało wydane w wyniku odwołania przez Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności (WZON).

W odniesieniu do ostateczności orzeczeń o niepełnosprawności można spotkać stanowisko odmienne od powyższego, podające w wątpliwość ostateczność orzeczeń Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, wskazujące, że orzeczenia te nie są ostateczne, bowiem przysługuje od nich odwołanie do rejonowego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w terminie miesiąca od dnia doręczenia orzeczenia. W komentarzu do Kodeksu postępowania administracyjnego pod red. Hanny Knysiak-Sudyki wskazuje się, że zasada dwuinstancyjności postępowania administracyjnego nie ma charakteru bezwzględnego. Już art. 78 Konstytucji RP dopuszcza do niej wyjątki, które muszą wynikać z przepisów rangi ustawowej. Z dniem 1.06.2017 r. do art. 15 k.p.a. zostało dodane sformułowanie „chyba że przepis szczególny stanowi inaczej”. Wyjątki od zasady dwuinstancyjności muszą mieć charakter wyraźny, „niebudzący jakichkolwiek wątpliwości, precyzyjnie ograniczony co do zakresu i niedopuszczający możliwości rozszerzającej interpretacji”. Jeśli zaś u organów orzekających, zarówno administracyjnych, jak i sądowych, powstają w tym zakresie wątpliwości, to powinny być one rozstrzygane na korzyść dopuszczalności odwołania w toku instancji, nie zaś na korzyść jego ograniczenia lub wyłączenia” (uchwała SN (7) z 1.12.1994 r., III AZP 8/94, OSNP 1995/7, poz. 82).

Ustawowe wyjątki od zasady dwuinstancyjności, przewidują przepisy w szczególności art. 6c ust. 8 u.r.z.s, zgodnie z którym od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności przysługuje odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych 1 .

Z uwagi na istniejące rozbieżności co do ostateczności orzeczeń WZON rekomenduje się, aby w praktyce właściwe organy orzekające w sprawie, w sytuacji gdy kluczowe jest ustalenie, czy orzeczenie WZON jest ostateczne, występowały do tego organu z wnioskiem o udzielenie informacji w zakresie waloru ostateczności wydanego orzeczenia.
Awatar użytkownika
Tom.
Administrator
Posty: 10826
Rejestracja: 09 mar 2005, 16:10
Zajmuję się: SR, CP, dodatki paliwowe ;)
Lokalizacja: PL
Kontakt:

Re: jak jest w końcu z tymi orzeczeniami WZON...

Post autor: Tom. »

na studiach miałem przedstawioną teorię, że postępowanie orzecznicze to jest "klasyczny przykład postępowania quasitrójinstancyjnego", nie przyjęło się ;) wszyscy znajomi trzymają się klasycznej teorii zgodnej z art 16 kpa
ops.oliwia
Referent
Posty: 248
Rejestracja: 30 maja 2017, 11:44
Zajmuję się: świadczenia rodzinne
Kontakt:

Re: jak jest w końcu z tymi orzeczeniami WZON...

Post autor: ops.oliwia »

Czy jeśli mam utrzymane w mocy przez Wojewódzki Zespół mogę przyznać zasiłek pielęgnacyjny i dodatek na rehabilitację? Facetka odwołała się jeszcze do Sądu. Do pielęgnacyjnego dziecko spełnia warunki.
ODPOWIEDZ