Witam. Dnia 30 listopada Pani wysłała pocztą wniosek ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego. Wniosek wpłynął do OPS 1 grudnia. którą date mam uznać? czy datę nadania wniosku, czy wpływu do OPS?
Jak dla mnie 1 grudnia, ale znajdą się tacy co powiedzą 30 listopada. Moją opinię opieram:
Ustawa o świadczeniach rodzinnych mówi prawo do świadczeń rodzinnych ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, do końca okresu zasiłkowego.
KPA mówi datą wszczęcia postępowania na żądanie strony jest dzień doręczenia żądania organowi administracji publicznej.
Jak dla mnie w takim przypadku art.57 § 5 KPA nie ma zastosowania.
i prawidłowo. Liczy się w takim wypadku data stempla. Art. 57 par. 5 kpa
“Dla zachowania warunków określonych w art. 57 § 5 pkt 2 k.p.a. wystarczy, by strona nadała pismo w jakimkolwiek, mieszczącym się na terenie Polski, punkcie obsługi Poczty Polskiej Spółki Akcyjnej, z siedzibą w Warszawie. Przy czym nie ma znaczenia, czy zawierając umowę z Pocztą Polską strona zawarła umowę o świadczenie usługi pocztowej powszechnej, czy też innej usługi pocztowej. Zgłaszająca się do placówki pocztowej Poczty Polskiej strona ma prawo skorzystać z dowolnej usługi pocztowej świadczonej przez ten podmiot i nawet nie musi mieć wiedzy, czy dokonany przez nią wybór dotyczy usługi powszechnej, czy też nie”.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z 8 listopada 2017 r., sygn. akt II SA/Ke 568/17.
Ale chyba nie przy składaniu wniosku...
Art. 24 ust. 2 naszej ustawy mówi jasno o wpłynięciu wniosku. Ponadto - jak napisał Szarak - zgodnie z art. 61 § 3 Kpa, datą wszczęcia postępowania na żądanie strony jest dzień doręczenia żądania organowi administracji publicznej. Jeśli natomiast chodzi o art. 57 § 5 Kpa to został on umieszczony w rozdziale "Terminy" i odnosi się do ustalania terminów procesowych (termin do dokonania określonej czynności procesowej). Złożenie wniosku nie jest związane z obowiązkiem zachowania terminu, wiec przepis art. 57 Kpa tego nie dotyczy.
Człowiek jest istotą, która całe swe życie trawi na próbach przekonania siebie, że jej istnienie nie jest bezsensowne. Albert Camus
"Stosownie do ogólnych zasad postępowania administracyjnego, w tym art. 61 § 3 K.p.a. datą wszczęcia postępowania na żądanie strony jest dzień doręczenia żądania organowi administracji publicznej. Wobec powyższego, nietrafne jest stanowisko strony skarżącej, że w odniesieniu do złożonego wniosku o wszczęcie postępowania w przedmiocie przyznania świadczenia wychowawczego winna być stosowana reguła wynikająca z art. 57 § 5 pkt 2 K.p.a., zgodnie z którą termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego wpłynięciem pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe.
Skarżąca w niniejszej sprawie nie zwróciła uwagi, że regulacja wynikająca z Kodeksu postępowania administracyjnego w zakresie art. 57 § 5 K.p.a. dotyczy terminów procesowych, od których należy odróżnić pojęcie terminu materialnego."
U nas zgodnie z tym o czym mówi de Charette, faktycznie w dniu wpłynięcia do organu wszczynam postępowanie ale w stosunku do wniosku z konkretnego dnia. I tu w dniu 01.12.2020r. wprowadzę wniosek z dnia 30.11.2020r.
Trzeba by to uznać tylko w jednym wypadku, gdy wniosek został złożony drogą elektroniczną. Wtedy za dzień wszczęcia postępowania, uważa się dzień wprowadzenia żądania (odebrania wniosku) do systemu teleinformatycznego organu. Czyli, jeśli wniosek strona wysłała 30 listopada, a organ odebrał go np. 3 grudnia, to i tak datą złożenia jest 30 listopad.
Człowiek jest istotą, która całe swe życie trawi na próbach przekonania siebie, że jej istnienie nie jest bezsensowne. Albert Camus