Jaka jest prawidłowa zasada w tym przypadku? - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 10 sty 2023, 10:22

Jak podchodzicie do przyznawania okresówki ?

Zasiłek okresowy przysługuje w szczególności ze względu na długotrwałą chorobę, niepełnosprawność, bezrobocie...

Czyli:
1. osoba aby dostać okresówkę musi spełnić te 3 powody?
2. wystarczy tylko jeden z ww. czyli np. zarejestrowanie w UP?
3. Jeden z powyższych czyli np. UP i jakiś pozostały czyli wielodzietność?I mam pytanie odnoście uznania osoby za bezrobotną. Musi być zarejestrowana w PUP ?
Małgorzata55
Stażysta
Posty: 69
Od: 27 cze 2022, 21:08
Zajmuję się: PS

Napisano: 10 sty 2023, 11:28

Wystarczy jedna z przyczyn wymieniona w art. 7 ustawy o pomocy społecznej - oczywiście poza ubóstwem
Solitudo cordis,
Solitudo animae
Ojciec76
VIP
Posty: 1772
Od: 09 gru 2010, 9:31
Zajmuję się: PS i reszta w zależności od problemu
Lokalizacja: warmia, mazury

Napisano: 10 sty 2023, 16:01

Zgodnie z art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U.2021.2268 z późn. zm.) - zasiłek okresowy przysługuje w szczególności ze względu na długotrwałą chorobę, niepełnosprawność, bezrobocie, możliwość utrzymania lub nabycia uprawnień do świadczeń z innych systemów zabezpieczenia społecznego (…).

Zatem - żeby "dostać okresówkę" wystarczy jedna z 4 wymienionych dysfunkcji, które – jak wynika z konstrukcji przepisu art. 38 ust. 1 ustawy – stanowią katalog otwarty przykładowych powodów udzielenia wsparcia w formie tego świadczenia, więc również jakiś inny (niewskazany wyżej) ważny powód, także może być podstawą to przyznania zasiłku okresowego.

W zasadzie cyt.: „każda trudna sytuacja połączona z niemożliwością jej samodzielnego przezwyciężenia będzie uprawniała do otrzymania tego świadczenia. Przykładowo zdefiniowane przesłanki przyznania zasiłku okresowego dają organowi dużą swobodę decyzyjną oraz powodują, że przyznanie tej formy wsparcia zależy w gruncie rzeczy od spełnienia ogólnych warunków udzielenia pomocy społecznej”. (Tak: „Pomoc społeczna. Komentarz”, Iwona Sierpowska, LEX Wolters Kluwer business, wyd. 3, W-wa 2014, str. 200-201)

Cyt.: „z uwagi na to, że w treści przepisu art. 38 PomSpołU zastosowano zabieg polegający na użyciu słów „w szczególności”, katalog okoliczności uzasadniających przyznanie zasiłku okresowego, wskazanych w tym przepisie, należy traktować przykładowo (ewentualnie powinny to być dominujące powody przyznania świadczenia). Nie jest więc wykluczone przyznanie zasiłku okresowego z powodów wskazanych w art. 7 PomSpołU (ogólne przesłanki udzielania świadczeń)”. (Tak: Adam lisowski [w:] „Ustawa o pomocy społecznej. Komentarz”, praca zbiorowa, Wyd. C.H.Beck, W-wa 2019 r., str. 124).

Odnośnie do bezrobocia – w ustawie o pomocy społecznej brak jest definicji tego pojęcia. Jednak to nie znaczy, że każdą osobę, która tak twierdzi, należy z góry uznać za bezrobotną. Trzeba tu odróżnić potoczne rozumienie tego słowa od jego znaczenia formalnego, określonego w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U.2022.690 z późn. zm.), a więc bezrobocia rejestrowanego, udokumentowanego. Poza tym status bezrobotnego nadaje określone prawa i obowiązki, m. in. możliwość szerokiej aktywizacji we współpracy z OPS oraz nabycia określonych świadczeń i uprawnień, udziału w projektach, szkoleniach, ofertach pracy, itd. Jeżeli wnioskodawca przychodzi po zasiłek i określa się jako bezrobotny, a nie jest nim formalnie, to w ramach aktywnej postawy i współdziałania w rozwiązywaniu swojej trudnej sytuacji, należy go najpierw zobowiązać do rejestracji w PUP.
Zatem - bezrobotny to ten, który posiada status osoby bezrobotnej. Natomiast wnioskodawca niezarejestrowany w PUP, jest po prostu osobą niepracującą i/lub bierną zawodowo.
Quidquid latine scriptum sit, sapienter videtur
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 1545
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: PS/ZI/GKRPA
Lokalizacja: Kątownia, trzecie drzwi po prawej


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x