My najpierw zbieramy całą dokumentację i wymagamy porządnej napisanego podania w ktorym opisze swoja sytuacje. Z kim prowadzi gospodarstwo domowe, jakie ma wydatki (mieszkanie, prad, gaz, woda, jezeli choruje i sie leczy to koszty leczenia) czy ma orzeczenie o niepelosprawnosci no i oczywiscie jakie ma dochody z czego zyje:) wkoncu to od dluznika zalezy jak nas przekona , ze zasluguje na umorzenie dlugu:) Jesli zamieszkuje na terenie naszego miasta to nie robimy wywiadu srodowiskowego tylko dluznik sam wszystko dostarcza, a jezeli zamieszkuje na terenie innej gminy wtedy wystepoujemy o przeprowadzenie wywiadów środowiskowych
właśnie mam taką sytuację. Wezwałam dłużnika na wywiad, oświadczył że jest bezdomny , brak dochodów itp. Wydałam decyzję odmawiającą umorzenia gdyż napisałam że wykazuje za małą inicjatywę w poszukiwaniu pracy, nie jest zar. w PUP. Kolegium dziś umorzyło moją decyzję zarzucając że jest za mało wyczerpujące uzasadnienie art. 107 KPA. Ma ktoś może jakieś dobre uzasadnienie?
Jeżeli jesteś i organem właściwym wierzyciela i organem właściwym dłużnika to moim zdaniem musisz rozpatrzyć biorąc pod uwagę art. 30 ust. 1 i art. 30 ust. 2.
Ja w takim przypadku wezwałabym dłużnika i dała do wypełnienia oświadczenie o stanie majątkowym, zdolności płatniczej, sprawdziłabym jaka jest jego sytuacja mieszkaniowa jakie ma zobowiązania płatnicze (opłaty itp.) Ale jednocześnie wystąpiłabym do komornika z zapytaniem jaka była egzekucja wobec dłużnika (dot. art. 30 ust. 1)
Na podstawie zebranej dokumentacji (rozumiem, ze nie chcesz umarzać należności) wystawiłabym decyzję, w której ustosunkowałabym się zarówno do umorzenia należności zgodnie z art. 30 ust. 1 jak i ust. 2 zobacz wyrok WSA w Krakowie IIISA/Kr 505/11 z dnia 12.01.2012