Karta dla rodziców i dziecka niepełnosprawnego

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]

Moderator: ewalu

Napisano: 10 lip 2020, 9:42

Witam,
dobrze myślę jeśli rodzice złożyli wniosek o KDR na siebie, 3 dzieci dorosłych na własnym utrzymaniu i jedno dziecko niepełnosprawne uczące się. To KDR dla tego dziecka nie przysługuje? Proszę o rozwianie moich wątpliwości.
look123
Praktykant
Posty: 30
Od: 14 sty 2019, 12:09
Zajmuję się: PS


Napisano: 13 lip 2020, 9:21

podbijam,
prosze o pomoc?
look123
Praktykant
Posty: 30
Od: 14 sty 2019, 12:09
Zajmuję się: PS

Napisano: 14 lip 2020, 9:32

Jeżeli jest to pierwszy wniosek o przyznanie KDR to bez żadnych wątpliwości temu dziecku karta nie przysługuje.
Rozumiem, ze ta trójka nie spełnia warunków ustawy tak? tzn. nie uczy sie (do 25 lat), nie ma niepełnosprawności?
Zatem spełnia warunki ustawy tylko to jedno dziecko uczące się/mające niepełnosprawność - nie wnikam - bez znaczenia, bo jest tylko jedno takie dziecko.
KDR pisze:2a. Prawo do posiadania Karty przysługuje dziecku, jeżeli w dniu składania wniosku o przyznanie Karty co najmniej troje dzieci w rodzinie wielodzietnej spełnia wymagania, o których mowa w ust. 2b.
2b. Prawo do posiadania Karty przysługuje odpowiednio dziecku:
1) w wieku do ukończenia 18. roku życia;
2) w wieku do ukończenia 25. roku życia - w przypadku gdy dziecko uczy się w:
a) szkole - do dnia 30 września następującego po końcu roku szkolnego,
b) szkole wyższej - do dnia 30 września roku

- w którym jest planowane ukończenie nauki zgodnie z oświadczeniem, o którym mowa w art. 10 ust. 4 pkt 4;
3) bez ograniczeń wiekowych - w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.
W twoim przypadku wymagania spełnia tylko jedno dziecko. Tutaj nawet nie ma mowy o przedłużeniu, więc jednoznacznie KARTA TEMU DZIECKU NIE PRZYSŁUGUJE.
michu95
Starszy referent
Posty: 701
Od: 17 cze 2016, 12:10
Zajmuję się:

Napisano: 30 lip 2020, 9:19

Hej. proszę o potwierdzenie. Pani składa wniosek o KDR dla siebie, męża i trójki dzieci w wieku 37, 38, 25, wszyscy posiadają umiarkowany stopień niepełnosprawności. Czyli KDR należy się całej 5, tak?
3) bez ograniczeń wiekowych - w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.
lola1
Praktykant
Posty: 39
Od: 16 mar 2017, 13:42
Zajmuję się: PS

Napisano: 30 lip 2020, 12:18

lola1 pisze:Hej. proszę o potwierdzenie. Pani składa wniosek o KDR dla siebie, męża i trójki dzieci w wieku 37, 38, 25, wszyscy posiadają umiarkowany stopień niepełnosprawności. Czyli KDR należy się całej 5, tak?
3) bez ograniczeń wiekowych - w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.
@lola1
To jest inna sytuacja niż opisana w temacie, ponieważ jest tutaj 3 dzieci spełniających warunki określone w ustawie.
Art. 4 ust. 2b pkt 3
Prawo do posiadania Karty przysługuje odpowiednio dziecku:
bez ograniczeń wiekowych - w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.
Art. 11. [Okres, na jaki przyznawana jest Karta]
dziecku legitymującemu się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności, w wieku powyżej 18. roku życia - na okres ważności orzeczenia;
Rozumiem, że orzeczenia są ważne? i są to orzeczenia o stopniu umiarkowanym lub znacznym? (LEKKI NIE MOŻE BYĆ) to karty przyznajesz na okres ważności orzeczenia. Jeśli wszystkie 3 orzeczenia są ważne to moim zdaniem jak najbardziej w tej sytuacji karta dzieciom przysługuje.

To są ich wspólne dzieci? Jeśli tak to rodzicom również karta przysługuje.
michu95
Starszy referent
Posty: 701
Od: 17 cze 2016, 12:10
Zajmuję się:

Napisano: 31 lip 2020, 9:03

michu95 pisze:
30 lip 2020, 12:18
lola1 pisze:Hej. proszę o potwierdzenie. Pani składa wniosek o KDR dla siebie, męża i trójki dzieci w wieku 37, 38, 25, wszyscy posiadają umiarkowany stopień niepełnosprawności. Czyli KDR należy się całej 5, tak?
3) bez ograniczeń wiekowych - w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.
@lola1
To jest inna sytuacja niż opisana w temacie, ponieważ jest tutaj 3 dzieci spełniających warunki określone w ustawie.
Art. 4 ust. 2b pkt 3
Prawo do posiadania Karty przysługuje odpowiednio dziecku:
bez ograniczeń wiekowych - w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.
Art. 11. [Okres, na jaki przyznawana jest Karta]
dziecku legitymującemu się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności, w wieku powyżej 18. roku życia - na okres ważności orzeczenia;
Rozumiem, że orzeczenia są ważne? i są to orzeczenia o stopniu umiarkowanym lub znacznym? (LEKKI NIE MOŻE BYĆ) to karty przyznajesz na okres ważności orzeczenia. Jeśli wszystkie 3 orzeczenia są ważne to moim zdaniem jak najbardziej w tej sytuacji karta dzieciom przysługuje.

To są ich wspólne dzieci? Jeśli tak to rodzicom również karta przysługuje.
Dziękuję:)
Tak orzeczenia z PCPR dwoje dzieci ma umiarkowany bezterminowo, najmłodsza ma z PCPR DO 2021R. ale posiada również orzeczenie zusowskie 2 grupę bezterminowo. Teraz czy moge jej przyznać bezterminowo.
lola1
Praktykant
Posty: 39
Od: 16 mar 2017, 13:42
Zajmuję się: PS


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny