Czy przysługuje Karta dla rodziny ukraińskiej przebywającej w Polsce, która przyjechała tu w związku z konfliktem zbrojnym. Czy jeżeli tak, to muszą coś przedłożyć czy wystarczy jak mam wydruk z bazy pesel z zapisem , że przebywa w Polsce "w związku z konfliktem zbrojnym" .
Do obywateli z Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Polski po 24 lutego br., stosuje się przepisy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa z dnia 12 marca 2022 r. (t.j. Dz.U.2022 poz. 583). Ustawa reguluje ich status, wynikający z art. 2 ust. 1 oraz zakres pomocy, zgodnie z którym obywatele Ukrainy, którzy przybyli legalnie na terytorium Polski po 24 lutego br. i deklarują zamiar zostania w Polsce, mogą legalnie w niej przebywać przez okres 18 miesięcy począwszy od 24 lutego br. Legalność pobytu wynika więc z mocy ustawy i ma charakter szczególny obok statusu uchodźcy czy cudzoziemca. Można powiedzieć, że jest to odmienny i niezależny charakter legalnego pobytu. Potwierdza to choćby art. 2 ust. 3 ustawy, z którego wynika, że do osób z Ukrainy przybywających na terytorium po 24 lutego br. statusu uchodźcy nie stosuje się, podobnie jak zezwoleń na pobyt stały, zezwoleń na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zezwoleń na pobyt czasowy, ochrony uzupełniającej, zgody na pobyt tolerowany czy zgody na pobyt ze względów humanitarnych.
Tym samym Ukraińcy przybywający do Polski po 24. lutego br. nie są w kręgu osób uprawnionych do otrzymania Karty Dużej Rodziny. Kartę Dużej Rodziny można bowiem przyznać jedynie osobom wymienionym w art. 5 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny ze zm., którymi są w szczególności:
- osoby posiadające obywatelstwo polskie,
- cudzoziemcy mający miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zezwolenia na pobyt czasowy lub w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy;
- obywatele państwa członkowskiego Unii Europejskiej, mający miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej, posiadający prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.