Podopieczny leżący.opiekynka zrezygnowała ze świadczenia usług opiekuńczych.pan nie chce ani DPS ani zol.chce usługi ale żadna osoba nie chce się podjąć opieki.co robić - brak ludzi do pracy do opieki nad nim, pozostaje niezaopiekowany
Po prostu zawiadomcie o tym sąd opiekuńczy, tj. wydział rodzinny lokalnego sądu rejonowego albo od razu złóżcie wniosek o przyjęcie tej osoby do DPS bez jej zgody .
Zgodnie z art. 54 ust. 4 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U.2021.2268 ze zm.), w przypadku gdy osoba bezwzględnie wymagająca pomocy lub jej przedstawiciel ustawowy nie wyrażają zgody na umieszczenie w domu pomocy społecznej lub po umieszczeniu wycofają swoją zgodę, ośrodek pomocy społecznej, centrum usług społecznych, o którym mowa w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych, lub dom pomocy społecznej są obowiązane do zawiadomienia o tym właściwego sądu, a jeżeli osoba taka nie ma przedstawiciela ustawowego lub opiekuna – prokuratora.
Natomiast art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (j.t. Dz.U.2020.685), jeżeli osoba, o której mowa w art. 38, lub jej przedstawiciel ustawowy nie wyrażają zgody na przyjęcie jej do domu pomocy społecznej, a brak opieki zagraża życiu tej osoby, organ do spraw pomocy społecznej może wystąpić do sądu opiekuńczego miejsca zamieszkania tej osoby z wnioskiem o przyjęcie do domu pomocy społecznej bez jej zgody.
Uchylenie decyzji dotyczącej usług z powodu marnotrawienia przyznanych świadczeń. Przykładzik z orzecznictwa:
„Nie wykorzystywanie przyznanych świadczeń z pomocy społecznej, objawiające się w nie dopuszczaniu do podjęcia pracy przez kolejne opiekunki mające świadczyć pomoc w formie gospodarczych usług opiekuńczych, jest marnotrawieniem tych świadczeń i uzasadnia ich wstrzymanie.” (Tak: Wyrok WSA w Krakowie z dnia 17 lipca 2008 r., sygn. akt: III SA/Kr 52/08, publ. CBOSA).