Nienależnie pobrane świadczenia, które zostaną zwrócone na rachunek gminy w tym samym roku budżetowym, powinny być przeznaczone na wznowienie wydatków na wypłatę tych świadczeń (stanowisko Ministerstwa Finansów z 27 stycznia 2009 roku, znak: ST2-4834-147/SZH/2008/1464 dot. zwrotu nienależnie pobranych świadczeń z funduszu alimentacyjnego).
Zgodnie z art. 169 ustawy o finansach publicznych zwrotowi do budżetu państwa (wraz z odsetkami) podlegają dotacje celowe:
- wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem (taka sytuacja zaistniałaby wówczas, gdyby środki przeznaczone zostały na realizację innych zadań niż wynikające z ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci),
- pobrane nienależnie, czyli udzielone bez podstawy prawnej (podstawę prawną do wykorzystania tych środków na wypłatę świadczeń lub koszty ich obsługi stanowi ww. ustawa),
- w nadmiernej wysokości, w szczególności otrzymane z budżetu państwa w wysokości wyższej niż niezbędna na finansowanie zadania (taka sytuacja zaistnieje wówczas, gdy z dotacji wszystkie potrzeby gminy w ww. zakresie zostaną pokryte i pozostaną niewykorzystane środki).
Jak można stosować stanowisko z roku 2009 jak od 1 stycznia 2010 mamy nową UOFP i nowe wydane do niej RMF ws. gospodarki finansowej jednostek budżetowych.
Przecież jak komuś wypłacono świadczenie to gmina wykorzystała dotację zgodnie z przeznaczeniem. Ale jak ten ktoś pobrał ją nienależnie to UOFP już nie reguluje co z tym zrobić....i dlatego powinna to regulować umowa z wojewodą. Ale jej nie ma.
Umowy nie ma....przepisu nie ma....a jest stare pismo, które już nie obowiązuje....znów kanał w OPS-ach.
...no to zobacz, że np. w miesięcznym sprawozdaniu rzeczowo-finansowym w części B2 z 500plus wykazujesz odzyskane nienależne....
....nie wiem czemu ale mam wrażenie, że kasa z księgowością ciut się nie będzie zgadzała
I chyba warto dodać, że i w prawie polskim i w unijnym akcentuje się zasadę zakazu kompensat. Polska ustawa o rachunkowości podobnie jak unijne rozporządzenia dot. sprawozdań finansowych mówi wyraźnie że aktywa (należności) pokazuje się osobno od pasywów (zobowiązania).
Doczytaj art 7u3 UOR i w zobacz to co piszę o zmianach zasad rachunkowości od 2016 roku związanych z pewną unijną dyrektywą....