nienaleznie wypłacone świadczenia

Wybrane tematy:
Wzory decyzji Wzory wniosków o świadczenia rodzinne - UKRAINA Zmiana wysokości świadczenia pielęgnacyjnego ZANIM ZAŁOŻYSZ NOWY TEMAT - PRZECZYTAJ! kwestia ŚP dopytanie Kiedy wypłacacie świadczenie rodzinne ??
~helios

Re: nienaleznie wypłacone świadczenia

Post autor: ~helios »

Matka i magda po części racja ale przy setkach wniosków składanych przez 2 m-ce hurtowo mozna się pomylić, zdarzyć się może każdemu.
Mnie do tej pory nie ale nigdy pewnym nie mozna być.
Nikt tez petentow nie traktuje jak naciagaczy ale jesli komus wpływa na konto 500zł zamiast 91zł rodzinnego i nie jest zdziwiony to co o tym myslec.
Ja na pewno poszedłbym wyjasnic sprawę do urzędu
~aśka

Re: nienaleznie wypłacone świadczenia

Post autor: ~aśka »

ok, człowiek istota omylna, a może tak kierownicy ,którzy podpisują decyzje chociaż wyrywkowo je sprawdzali? na pewno wpadli by na niejedno!
~ania
VIP
Posty: 1943
Rejestracja: 18 maja 2011, 16:30
Zajmuję się:
Lokalizacja: C, Polska
Kontakt:

Re: nienaleznie wypłacone świadczenia

Post autor: ~ania »

do magdy i matki: nie myli się ten co nic nie robi! ciekawe czym szanowne panie się zajmują, czyżby tylko życiem z zasiłku?
ania
~Małgośka

Re: nienaleznie wypłacone świadczenia

Post autor: ~Małgośka »

Niestety,tu jest ewidentna wina pracownika.Pracownik zwraca i to z odsetkami.Nie ma tu żadnych ulg.Pomyłka i nawał pracy nie jest środkiem łagodzącym.Nie byłoby nienależnie pobranego,gdyby dobrze pracownik wyliczył dochód.
~Małgośka

Re: nienaleznie wypłacone świadczenia

Post autor: ~Małgośka »

Artykuł 30 ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych jako świadczenia nienależnie pobrane traktuje takie, które zostały pobrane przez świadczeniobiorcę, mimo niespełniania przez niego przesłanek podmiotowych lub przedmiotowych warunkujących nabycie/zachowanie prawa do świadczeń rodzinnych.
Stan taki może mieć charakter pierwotny (art. 30 ust. 2 pkt 2 ustawy) i istnieć już w czasie ubiegania się o świadczenia. W takim przypadku obowiązek zwrotu powstaje, jeżeli osobie, której przyznano świadczenia, można przypisać świadome wprowadzenie organu przyznającego świadczenia w błąd poprzez złożenie niezgodnych z prawdą zeznań, fałszywych dokumentów albo w inny sposób. Określenie \"fałszywy\" dokument obejmuje dokumenty urzędowe (wydane przez podmioty wykonujące szeroko rozumianą władzę publiczną), a także inne dokumenty (\"prywatne\", tj. np. zaświadczenia sporządzone przez podmioty prywatne, takie jak pracodawca czy właściciel mieszkania), które zaświadczają stan niezgodny z prawdą. Błąd wywołany przez stronę musi dotyczyć szeroko rozumianego stanu faktycznego, na podstawie którego przyznaje się świadczenia rodzinne.
~Olla

Re: nienaleznie wypłacone świadczenia

Post autor: ~Olla »

przestańcie wieszać psy na tym pracowniku, każdemu może się zdarzyć. Przy nienalężnie wypłaconych stosuje się prawo cywilne a nie ustawę o św.rodzinnych.
- wezwanie do zapłaty - zwykłym pismem
- gdy nie spłaci , pozew do sądu
Odsetki - to wynika z kodeksu cywilnego, można ale nie trzeba naliczać.
Można potrącać z bieżących wypłat ale tylko za zgodą klienta
nowa
Starszy referent
Posty: 727
Rejestracja: 10 lis 2006, 12:31
Zajmuję się:
Lokalizacja: Św, Polska
Kontakt:

Re: nienaleznie wypłacone świadczenia

Post autor: nowa »

mylisz się Olla
art. 30 ust. 2 pkt 4
Art. 30. 1. Osoba, która pobrała nienależnie świadczenia rodzinne, jest obowiązana do ich zwrotu.
2. Za nienależnie pobrane świadczenia rodzinne uważa się:
1) świadczenia rodzinne wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do świadczeń rodzinnych albo wstrzymanie wypłaty świadczeń rodzinnych w całości lub w części, jeżeli osoba pobierająca te świadczenia była pouczona o braku prawa do ich pobierania;
2) świadczenia rodzinne przyznane lub wypłacone na podstawie fałszywych zeznań lub dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzenia w błąd przez osobę pobierającą te świadczenia;
3) świadczenia rodzinne wypłacone w przypadku, o którym mowa w art. 23a ust. 5, za okres od dnia, w którym osoba stała się uprawniona do świadczeń rodzinnych w innym państwie w związku ze stosowaniem przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, do dnia wydania decyzji o uchyleniu decyzji przyznającej świadczenia rodzinne;
4) świadczenia rodzinne przyznane na podstawie decyzji, której następnie stwierdzono nieważność z powodu jej wydania bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa albo świadczenie rodzinne przyznane na podstawie decyzji, która została następnie uchylona w wyniku wznowienia postępowania i osobie odmówiono prawa do świadczenia rodzinnego.
~Olla

Re: nienaleznie wypłacone świadczenia

Post autor: ~Olla »

wcale się nie mylę
2. Za nienależnie pobrane świadczenia rodzinne .... - to się tyczy nienależnie pobranych, a nienależnie wypłacone to co innego
nowa
Starszy referent
Posty: 727
Rejestracja: 10 lis 2006, 12:31
Zajmuję się:
Lokalizacja: Św, Polska
Kontakt:

Re: nienaleznie wypłacone świadczenia

Post autor: nowa »

art. 30 ust. 2 pkt 4 Za nienależnie pobrane świadczenia rodzinne uważa się: świadczenia rodzinne przyznane na podstawie decyzji, której następnie stwierdzono nieważność z powodu jej wydania bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa albo świadczenie rodzinne przyznane na podstawie decyzji, która została następnie uchylona w wyniku wznowienia postępowania i osobie odmówiono prawa do świadczenia rodzinnego.
~Matylda

Re: nienaleznie wypłacone świadczenia

Post autor: ~Matylda »

Czy ktoś może podac podstawę prawną do orzeczenia:
,,Podstawa zwrotu nie zachodzi, jeżeli osobie uprawnionej udało się wymusić w postępowaniu egzekucyjnym od dłużnika
alimentacyjnego kwoty zaległych alimentów za okres sprzed dnia nabycia świadczenia z funduszu alimentacyjnego.,,
ODPOWIEDZ