Dzien dobry- Bardzo prosze o odpowiedz na ponizsze pytania.
PYTANIE 1.
"W tym kontekście należy ocenić spełnienie przesłanek otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego w wysokości pomniejszonej o kwotę emerytury. Wysokość świadczenia winna być obliczona w taki sposób, by skarżąca nie była bezpodstawnie wzbogacona. Należy więc uwzględnić wszystkie świadczenia dodatkowe, także tzw. 13 emeryturę." - tak brzmi czesc uzasadnienia orzeczenia sądowego przyznajacego prawo do czesci świadczenia pielęgnacyjnego.
Zajmuje sie tematem 5 lat, znam niemal wszystkie zapadajace w tej sprawie orzeczenia , widzialam juz rozne kombinacje ale po raz pierwszy spotykam zdanie jak powyzej - tj zalecenie " Wysokość świadczenia winna być obliczona w taki sposób, by skarżąca nie była bezpodstawnie wzbogacona. Należy więc uwzględnić wszystkie świadczenia dodatkowe, także tzw. 13 emeryturę."
Może czegos nie wiem, moze sąd wskazuje na juz stosowana praktyke obliczania świadczenia pielegnacyjnego i nie ma w tym zdaniu nic co powinno wzbudzic moj niepokoj. Zaskoczyło mnie, ze w zadnyhm wyroku nie spotkalam takiego zalecenia.
Sprawa swiadczen pielęgnacyjnych dla opiekunow na emeryturach jest stosunkowo nowa stad potrzeba jej uporzadkowania i staramy sie to monitorowac.
Bardzo dziekuje za odpowiedz
Pytanie 2.
Opiekun na emeryturze nie ma przepracowanych 20 lat, jego emerytura jest nizsza od ustawowej emerytury minimalnej. Czy pobierajac swiadczenie pielęgnacyjne / w czesci pomniejszonej/ moze liczyć na opłacanie składek FUS - tak aby moc otrzymac w przyszlosci pelna emeryture. .Mamy wsrod nas opiekunow , ktorym czesto brakuje mniej niz 5 lat , bywa ze roku do wymaganego okresu 20 lat skladek. Taka mozliwosc bylaby nad wyraz korzystna dla opiekunow , ktorzy nie z wlasnej winy nie mogli kontynuowac pracy.no i zrownalaby w prawach z opiekunami, którzy nie maja prawa do emerytury i maja oplacane skladki przez 20 lat. .
5 lat trwala nasza opiekunow na emeryturach i rentach rozpaczliwa walka o wyrownanie swiadczen . Sądy wreszcie wyszly nam na przeciw i zrozumialy problem. Niemniej nadal jest wiele niejasnosci . Np sąd w Poznaniu stoi na stanowisku, ze opiekun ma prawo wybrac rezygnacje z emerytury i otrzymanie pelnego swiadczenia pielęgnacyjnego , badz zachowanie emerytury i otrzymanie czesci swiadczenia pielegnacyjnego.Wyroki innych sądow nie wskazuja takiej alternatywy.
-
Pytanie 3.
Jak obliczane jest swiadczenie pielęgnacyjne dla opiekunow pobierajacych renty na wskutek czesciowej niezdolnosci do pracy?/ wyrok TK z 2019r../ czy jest to cale świadczenie czy jego częśc do wysokosci otrzymywanej renty?
Jescze raz dziekuje i bardzo , bardzo prosze o odpowiedz.