...jakie ty bzdury człowieku wypisujesz. Rozumiem że masz problemy emocjonalne bo od lat WSZYSTKO ALE TO WSZYSTKO CO WYPISUJESZ NA TYM FORMUM TO PRZYKŁAD TOTALNEJ NIEKOMPETENCJI.
Ale jako zwykły techniczny pracownik a nie jakiś expert, skąd niby miałbyś posiadać owe kwalifikacje?.
Odpis o którym piszesz dotyczy dostaw robót i usług a to jest forum dla jednostek sektora finansów publicznych a nie dla firm. Tu się stosuje UOFP. I nie MSR a MSRSP. Ale ich jeszcze nie ma jako obowiązujących (MSRSP). Odkrywasz to co od lat jest oczywiste.
Weż kredyt...gry pisz... nie wciskaj OPSom swoich błędnie funkcjonujących programów...
BO CI WSZYSCY CO KSIĘGUJĄ FUNDUSZ ALIMENTACYJNY NA TWOIM PROGRAMIE MAJĄ WYKAZYWANE BŁĘDNE ZOBOWIĄZANIA WOBEC BUDŻETU PAŃSTWA I ABY SIĘ ICH POZBYĆ MUSZĄ ROBIĆ ZBIORCZY ODPIS AKTUALIZUJĄCY.
TY TU NIE PROWADZISZ MERYTORYCZNEJ DYSKUSJI LECZ TYŁEK PRÓBUJESZ RATOWAĆ PO KSIĘGOWANIUN NALEŻNOŚCI JAKO ZOBOWIĄZAŃ....
ale to i tak ci nic nie da, bo po owym zbiorczym odpisie uciekną ci z RZiS z pozostałych kosztów operacyjnych kwoty aktualizacji należności techniką statystyczną w części księgowanej metodą należność jako zobowiązania.
NIE CWANIAKUJ BDMB I BAJEK TU NIE WYPISUJ....bo OPSY które mają twoj program są w czarnej D....
Takie to są czasy, że osoby które powinny posiadać kompetencje ich nie posiadają - fachowców zastępują naciągacze.
Prawdziwy wykładowca powinien umieć w sposób merytoryczny udowodnić swoje racje a powyżej bełkot zamiast rzeczowych argumentów. Gdzie podstawa do twierdzenia, że Art. 35b ust.1 pkt. 5 dotyczy dostaw robót i usług ?
Jaki odpis aktualizacyjny stosujecie do funduszu i zaliczki, indywidualny czy zbiorowy? Jak ustalacie procent nieściągalności/
Odpowiedź TW:
...tylko indywidualny. Decyzje są w indywidualnych sprawach. Podobnie postępowanie. To nie są dostawy robót i usług aby mówić o zbiorczym odpisie.
----------------------------------------
Wciąż czekamy na konkretną i rzeczową odpowiedź "doświadczonego wykładowcy" na pytanie:
Jaka jest podstawa do twierdzenia, że Art. 35b ust.1 pkt. 5 dotyczy dostaw robót i usług ?
...przeczytaj raz jeszcze przepis, który zacytowałeć panie techniczny. Należności od dłużnika nie są należnościami z tytułu dostaw robót u usług, tzn. nie są należnościami handlowymi.
Niektóre aktywa występują w jednostce w znacznych ilościach, mają podobny charakter, spełniają podobne funkcje, wyceniane są na dzień bilansowy z zastosowaniem takich samych zasad i wiążą się z nimi podobne rodzaje ryzyka. Jednostka może uznać za uzasadnione traktowanie grupy takich aktywów jako samodzielnego obiektu wypracowującego korzyści ekonomiczne pojedynczo. W szczególności jest to uzasadnione w odniesieniu: do instrumentów finansowych o podobnej charakterystyce ryzyka kredytowego, do licznie powstających należności handlowych, podobnych co do tytułu ich powstania, charakteru dłużnika/kontrahenta, zasad ich spłaty, do grup zapasów jednorodnych rodzajowo i co do spełnianych funkcji. W rzadkich przypadkach może to dotyczyć jednorodnych rodzajowo środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, czy inwestycji rzeczowych lub w postaci wartości niematerialnych i prawnych. Warunkiem uznania grupy takich aktywów za aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne pojedynczo jest jednak, aby każdy składnik danego rodzaju aktywów był wykorzystywany w takich samych (i na takich samych) warunkach, pełnił identyczne funkcje gospodarcze, które można uznać za wykonywane niezależnie od wykorzystywania innych aktywów jednostki, mieć zbliżony okres ekonomicznego życia w jednostce i być amortyzowany przy zastosowaniu takiej samej metody i stawki; dodatkowo - powinien on być tak samo wrażliwy jak inne składniki tej grupy na rodzaje ryzyka związane z wykorzystywaniem takich aktywów.
KAPUJESZ W KOŃCU CO NAROBIŁEŚ SWOIM KLIENTOM KTÓRYCH SPRZEDAŁEŚ SWOJ BŁĘDNY SYSTEM A KTÓRZY KSIĘGUJĄ NALEŻNOŚCI JAKO ZOBOWIĄZANIA.... MNOŻYĆ PRZEZ ZERO SIĘ NAUCZ....A NIE WCISKAJ IM ZBIORCZYCH ODPISÓW AKTUALIZUJĄCYCH NALŻENOŚCI BO OPSY NIE MAJĄ NALEŻNOŚCI HANDLOWYCH.....wpuściłeś ludzi w kanał ty geniuszu rachunkowości OPS
Wydaje się być oczywistym, że wykładowca powinien posiadać umiejętność czytania przepisów ze zrozumieniem a TW tej umiejętności nie posiada o czym m.in. świadczy tekst nie na temat, wklejony w jego poście. Jest to pkt. 5.5 Rozdz. V KRAJOWEGO STANDARDU RACHUNKOWOŚCI NR 4 „UTRATA WARTOŚCI AKTYWÓW”
Przepisy tego rozdziału którego tytuł brzmi: "ZIDENTYFIKOWANIE AKTYWÓW WYPRACOWUJĄCYCH KORZYŚCI EKONOMICZNE POJEDYNCZO I USTALENIE OBIEKTÓW OCENY UTRATY WARTOŚCI"
nie odnoszą się bezpośrednio do spraw związanych z odpisami aktualizacyjnymi, bowiem takowe zawiera rozdział VI.
Rozdział VI zawiera m.in. przepisy dotyczące aktualizacji należności o których mowa w art.35b UoR które wkleiłem poniżej.
TW myli warunki uznawania grupy aktywów za jeden składnik wypracowujący korzyści ekonomiczne (o czym w pkt. 5,5) z warunkami tworzenia jednego ogólnego odpisu aktualizacyjnego. Widać, że nie rozumie zagadnienia - taki to z niego wykładowca.
-----------------------------------------------------------------------------------
Rozdział VI USTALENIE ODPISU AKTUALIZUJĄCEGO WARTOŚĆ AKTYWÓW WYPRACOWUJĄCYCH KORZYŚCI EKONOMICZNE POJEDYNCZO
6.2. Aktywa wyceniane w kwocie wymaganej zapłaty i w skorygowanej cenie nabycia
6.2.15. Na dzień bilansowy jednostka ustala również te należności, które wprawdzie nie są przedawnione, ani umorzone, ani nieściągalne ale są wątpliwe, co oznacza, że termin ich zapłaty już minął i/lub są zagrożone dużym prawdopodobieństwem przedawnione, ani umorzone, ani nieściągalne ale są wątpliwe, co oznacza, że termin ich zapłaty już minął i/lub są zagrożone dużym prawdopodobieństwem nieściągalności. Jednostka ustala ich wartość wynikająca z ksiąg rachunkowych – jeżeli jest to zasadne po przeliczeniach walutowych – i dla takich należności ustala odpis aktualizujący wycenę spowodowany utratą wartości z uwzględnieniem zasad podanych poniżej.
6.2.16. Zapłata należności jest w szczególności wątpliwa w razie (art. 35b ustawy):
[..]
− gdy doświadczenie wskazuje, że z danym rodzajem działalności lub grupą odbiorców (np.w jednostkach energetyki, gazownictwa, telekomunikacji, gospodarki komunalnej, gospodarki zasobami mieszkaniowymi, sprzedających na raty), wiąże się znaczne prawdopodobieństwo nieściągalności części należności zarówno przeterminowanych jak i nieprzeterminowanych; jednostka ustala wówczas ogólny odpis aktualizujący należności spowodowany utratą ich wartości w wysokości uwzględniającej strukturę czasową wymagalności należności (rozkład należności według wynikających z warunków sprzedaży dat ich zapłaty) i doświadczenia jednostki lub dostępne jej charakterystyki pozwalające wiarygodnie ustalić prawdopodobieństwo spłaty należności w całości lub części. Przykładowo, jeżeli należności wymagalne od
grupy A odbiorców w przedziale czasowym 30-60 dni od dnia wymagalności są zwykle spłacane w 80%, to odpis aktualizujący wynosi 20% kwoty należności przewidzianych do zapłaty; jeżeli należności wymagalne w przedziale czasowym 61-90 dni są spłacane w 60%, to odpis aktualizujący wynosi 40% kwoty należności przewidzianych do zapłaty w tym przedziale czasowym; jeżeli prawdopodobieństwo zapłaty wymagalnych należności w ciągu 180 dni i dłużej po dacie wymagalności jest bardzo niskie, to odpis aktualizujący dla tych należności wynosi 100% ich kwoty. W przypadku analizy prawdopodobieństwa spłaty należności przez inną grupę odbiorców rozumowanie może być podobne, ale prawdopodobieństwo regulacji należności może być odmienne i tym samym inna będzie wysokość odpisów aktualizujących należności od tej grupy odbiorców.
Brawo bdmb zerknąłeś w końcu do KSR ale chyba ...w zyciu często tak bywa że przed szóstką jest piątka
Aby stosować rozdział VI wprzódy trzeba zidentyfikować o jaki należności wypracowujące korzyści ekonomiczne pojedyńczo chodzi czyli rozdział V...a zatem prawidłowo wyjaśniam temat, a ty znów wyszedłeś na ignoranta skacząc od razu do rozdziału VI
Księgując nalezności jako zobowiązania twoi klienci zosytali wpuszczeni w maliny a bo wykazują zobowiązania wobec budżetu państwa, których nie mają o ile dłużnik nic od dłużnika nie ściągnął. A sciągalność jest rózna i zależy od komorników, bo nie jest to działalność handlowa. Nie można zatem dokonywać zbiorczych odpisów tylko dlatego, że bdmb mnożyć przez zero nie portafi, i że muszą się OPSy pozbyć sald nieistniejących zobowiązań wobec BP. A metodą na to jest zbiorczy odpis lansowany przez bdmb. Ale nawet jak go zrobićie 225/290 to i tak macie gigantyczny błąd w RZIS za 2017. Czyli błędnie sporządzone sprawozdanie.
Aby stosować rozdział VI wprzódy trzeba zidentyfikować o jaki należności wypracowujące korzyści ekonomiczne pojedyńczo chodzi czyli rozdział V. A chodzi o handlowe....a bdmb kryje wieloletnie błędy jego oprogramowania