Odpłatność za DPS

Wybrane tematy:
odpłatność za DPS - żyjące dzieci i wnuki Odpłatność za DPS sposób nalicznia świadczenie ratownicze- mieszkaniec DPS Ustalenie odpłatności DPS - stare zasady Decyzja OPS mam płacić a z czego mam żyć Wywiady alimentacyjne u dzieci
ODPOWIEDZ
~~@@@

Odpłatność za DPS

Post autor: ~~@@@ »

Ojciec znajomej przebywa od paru lat w DPS.Przed zabraniem go do DPS pracownik OPS nie przeprowadził wywiadu z rodziną przyszłego pensjonariusza.Do tej pory opłaty za DPS ponosił ojciec i gmina.Czy teraz gmina i OPS mogą wystąpić z wnioskiem o dopłatę przez rodzinę,skoro decyzja podjęta w dniu przyjmowania tego człowieka do DPS jasno stwierdzała,że koszty ponosi gmina i ojciec znajomej.
~dk

Re: Odpłatność za DPS

Post autor: ~dk »

ale to możecie zrobić tak że gmina płaci różnice, a osoba zobowiązana wpłaca na wasze konto bankowe z opsu. u nas tak jest przynajmniej, a kasa potem zwracana jest do Urzędu Miasta przez ksiegową.
~~@@@

Re: Odpłatność za DPS

Post autor: ~~@@@ »

Czyli jak rozumiem dobrowolna opłata,a jeżeli znajoma na tą dobrowolną opłatę nie wyrazi zgody?
~dk

Re: Odpłatność za DPS

Post autor: ~dk »

no to już z urzędu wszczynasz postępowanie w sprawie odpałtności za pobyt ojca w dps. Jeśli się nie zgodzi to musi to napisać na oświadczeniu. A ty wtedy z urzędu możesz napisać do urzędu skarbowego prośbę oto by podali ci gdzie pracuje. Potem piszesz do tego zakładu o podanie ile zarabia brutto i netto. Jeśli przekracza 300% wtedy odejmujesz od koty netto kwotę 1053 zł i różnica jaka wyjdzie tyle możesz jej w umowie max dać. Jak ci nie podpisze to wtedy wydajesz decyzje administracyjną. :) i to ostateczność. Jeżeli dalej nie będzie wpłacać to możecie posłać do komornika.
~~@@@

Re: Odpłatność za DPS

Post autor: ~~@@@ »

Wszystko jasne.A czy jest jakaś prawna podstawa do tego aby zmienić decyzję o odpłatności.Czy ta decyzja o odpłatności podpisana w dniu przyjęcia obowiązuje przez cały okres pobytu w DPS? Dodam,że rodzina nie była poinformowana o zabraniu tego człowieka do DPS i tym samym nie została poinformowana o ewentualnej odpłatności.Pensjonariusz sam wyraził zgodę na DPS,sam też nie zawiadomił rodziny o swojej decyzji ,choć był z nią w kontakcie.Trudna sprawa....
~ala

Re: Odpłatność za DPS

Post autor: ~ala »

Ja mam podobny dylemat z wnukami, jak umieszczano osobę w dps to wnuki były małe, teraz są dorosłe, nigdzie nie ma śladu życia o nich. Jak tą sprawę ugryźć.Może ktoś miał podobny przypadek.
~dk

Re: Odpłatność za DPS

Post autor: ~dk »

prosisz o wywiad z tymi ludzmi jeśli przekraczaja 300% wzywasz ich bądź sporządzasz umowe i im wysyłasz a w piśmie piszesz że obowiązuje od dnia umieszczenia. A w decyzji o odpłatności nie pisze się kto ile daje bo potem nie można zmieniać decyzji z powodu tego że ktoś straci prace i nie przekracza 300%.
~ala

Re: Odpłatność za DPS

Post autor: ~ala »

Ale widziałam wyroki sądowe, jak osoby takie odwoływały się od decyzji ops-u, to sąd stał na stanowisku,że osoba taka nie miała możliwości zapoznania się,że będzie musiała płacić za matkę, babkę itp.
~mikka

Re: Odpłatność za DPS

Post autor: ~mikka »

No przecież pisze jasno że kierownik ops musi podpisać z rodzina umowę bez nie każdy sąd przyzna im rację.
~ala

Re: Odpłatność za DPS

Post autor: ~ala »

Nie rozumiesz o co chodzi, wyroki sądu wydane od odwołania decyzji ustalającej zwrot o odpłatności za opłatę wnoszoną przez gminę. Umowa poijawia się jak rodzina dobrowolnie zgadza się na odpłatność, ja piszę o decyzji wydawanej gdy rodzina się na taka opłatę nie zgadza.
ODPOWIEDZ