Proszę o pilną odpowiedż a mianowicie : umieszczam klienta do dps klient oprucz renty rodzinnej posiada również gospodarstwo rolne. moje pytanie brzmi : czy liczyć odpłatność za gospodarstwo , kto powinien wpłacać jak klient będzie w dps-sie i czy dochód liczymy z naszych kryteriów tzn. 207 czy to ma być dochód z nakazu podatkowego liczony tak jak rolnikom.
liczysz gospodarstwo rolne, osoba umieszczona w dps wpłaca z tych pieniędzy co jej zostaje, gmina automatycznie mam mniejszą odpłatność . I płaci dopóty DPS jej nie pokieruje aby oddała gosp. rolne.
dlaczego dps ma regulować wszystkie sprawy osób umieszczanych w nich a OPS-y jedyne co zrobi to wystawi decyzję kierującą....gdzie są pracownicy socjalni w OPS?czym sie zajmują... czy ich rola kończy się na daniu albo nie daniu pieniędzy albo wystawieniu decyzji... gdzie ich praca socjalna???- nie ma. z czego taki mieszkaniec bez grosza ma zakupić sobie leki i odzież nie mówiąc już o papierosach jeśli pali...
to już OPS-y nie obchodzi bo maja z głowy problem. pracownicy socjalni DPS to nie robole, którzy załatwią wszystkie sprawy przychodzących mieszkańców.... ludzie opanujcie się...kierujecie do DPS osoby z nieuregulowaną sytuacją a później umywacie ręce... a gdzie etyka zawodowa, sumienność, gdzie jest właściwa praca socjalna????????????
Do kaśka: a OPS nie może pokierować osoby żeby oddała gospodarstwo? za dużo roboty???? niech w końcu zacznie liczyć się człowiek w tej pomocy bo wszystko schodzi na psy...
Tak samo można powiedzieć, że pracownicy socjalni w OPS to nie robole. Porównaj sobie zakres obowiązków pracownika socjalnego w OPS a DPS. Pracownik socjalny DPS ma nie wiecej niż 50 klientów. ZGodnie z rozporządzeniem w sprawie DPS nie może mieć więcej. A pracownik spocjalny w OPS ma dużo dużo wiecej klientów z różnego rodzaju problemami.
DPS który ma standardy świadczy usługi również w zakresie pracy socjalnej.
Pani Kysiu żeby wystawić decyzję kierującą trzeba zrobić pełny wywiad, wywiad alimentacyjny, zebrać zaświadczenia lekarskie, wysłać do Powiatu i wiele więcej różnych rzeczy po drodze i ma się na to miesiąc, więc to nie jest takie HOP Siup. Pojawia się odwieczny problem, kto ma więcej roboty......nie do rozwiązania.
wszystko rozumiem.... ale dlaczego nie wskazać rodzinie, która ma problem możliwości rozwiązania. przecież osoba z rentą rodzinną pewnie ma niezdolnośc do pracy więc ktoś powinien zająć się gospodarstwem i załatwić to przed przyjściem do DPS. nikt na tym nie skorzysta ponieważ jak nie będzie opłacać DPS to gmina będzie musiała wziąć na siebie zobowiązanie bo to ona kieruje... lepiej więc doprowadzić sprawę do końca niz później kombinować z zapłatą....
Oczywiście jest to dobre rozwiązanie. Owszem zgadza się, że jeżeli klient nie płaci zgodnie z decyzją, opłate zastępczą wnosi gmina, więc powinni się tym zainteresować. Potem mogą jedynie ściągać od klienta naleźność, którą zastępczo wnoszą, i to zapewne poprzez komornika. Osobiście znam takie przypadki w DPS-ach gdzie tego typu sprawa rozwiązywała się w taki sposób, że komornik przejmował gospodarstwo, więć koło się zamyka.
Prawde powiedziawszy nie znamy szczegółów tej sprawy, relacji rodzinnych, stanu zdrowia osoby umieszczonej w DPS i czy ma zdolność do czynności prawnych, bo to jest dośc ważna kwestia w tej sprawie.
właściwie to najbardziej wkurzyło mnie stwierdzenie: \" liczysz gospodarstwo rolne, osoba umieszczona w dps wpłaca z tych pieniędzy co jej zostaje, gmina automatycznie mam mniejszą odpłatność . I płaci dopóty DPS jej nie pokieruje aby oddała gosp. rolne.\" jakby nie można było ;pokierować odpowiednio od początku...