... a może by tak zwalniać z odpłatności? Choćby dlatego, że za pobyt w szpitalu osoba chora psychicznie nie płaci. Za pobyt w wtz - nie płaci, a jeszcze może być motywowana pieniądzem. A za pobyt w instytucji pomocy społecznej, celem której jest umożliwienie jej przezwyciężenia trudnej sytuacji życiowej, której nie jest w stanie przezwyciężyć wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości - płaci, zwłaszcza, że musi współdziałać z instytucją pomocy społecznej w osiąganiu tego celu. W przeciwnym przypadku może być tej pomocy pozbawiona.
DECYZJA
Na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 5, art. 36 pkt 2 lit. m, art. 51a pkt 1 i 2, art. 51 b pkt 1, 4-7, art. 106 ust. 1 i 4, art. 109 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009 r. Nr 175 poz. 1362 z późn. zm.), w związku z art. 9 ust. 2 i 4 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego z dnia 19 sierpnia 1994 r. (Dz. U. Nr 111 poz. 535 z późn. zm.), oraz art. 107 KPA, na wniosek Pani potwierdzony rodzinnym wywiadem środowiskowym z dnia działając z upoważnienia
Postanawiam
1. ustalić odpłatność za korzystanie z usług w Środowiskowym Domu Samopomocy …………..w okresie od ………….. roku w kwocie ………. zł miesięcznie
2. W/w kwotę należy wpłacać na r-k sds……. w terminie do dnia 15-go każdego miesiąca za dany miesiąc.
UZASADNIENIE
Pani…………….. Dochód rodziny ………..uwagi na to, że dochód na osobę w rodzinie przekracza 250% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie tj. kwotę 877,50 zł, ustala się odpłatność za usługi świadczone przez ŚDS w wysokości 5% dochodu na osobę w rodzinie.
Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji decyzji.
Zgodnie z art.109 Ustawy o pomocy społecznej korzystający ze świadczeń z pomocy społecznej są obowiązani niezwłocznie poinformować Dyrektora tut. Ośrodka Pomocy Rodzinie o każdej zmianie w ich sytuacji osobistej, dochodowej i majątkowej, która wiąże się z podstawą do przyznania świadczeń.
Nie przestrzeganie dyspozycji w/w artykułu oraz uzyskanie świadczenia pieniężnego na podstawie przedstawionych nieprawdziwych informacji w dokumentach, lub nie poinformowanie o zmianie sytuacji materialnej lub osobistej, powoduje uznanie przyznanego świadczenia za świadczenie nienależnie pobrane (art. 6 ust. 16 ustawy o pomocy społecznej) i zgodnie z art. 98 podlega zwrotowi niezależnie od dochodu rodziny.
Od decyzji przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem w terminie 14 dni od otrzymania decyzji.