Dnia 21 listopada br. wręczono Pani Dyrektor Wyrwickiej MPiPS wspólną petycję organizatorów protestu podpisaną przez Przewodniczących: Pana Jerzego Gilewskiego (PFZPSiPS) oraz Pana Stanisława Jamkę (Krajowa Sekcja Pracowników Pomocy Społecznej NSZZ Solidarność\")
W trakcie spotkania przedstawiciele Federacji wyrazili oczekiwanie prowadzenia realnego dialogu ze środowiskiem osób realizujących zadania pomocy społecznej. Wskazano na potrzebę kontaktu i rozmów nie tylko z reprezentantami samorządu oraz pracodawców. Za istotne uznano też wyjście z dialogu opartego wyłącznie na pisemnych konsultacjach założeń do zmiany ustawy. Poinformowano również, że założenia powyższe wzbudziły wśród pracowników systemu pomocy uzasadnione obawy zarówno w kwestiach dotyczących ich zatrudnienia (możliwość utraty pracy), jak i społecznych konsekwencji dla podopiecznych.
Postulaty w petycji m.in.
1. Zaprzestanie procedowania przedłożonych do społecznych konsultacji założeń do zmian ustawy o pomocy społecznej
2. Wypracowanie i uzgodnienie nowych założeń w debacie publicznej i bezpośrednim dialogu z reprezentantami grup zawodowych w pomocy społecznej, związków zawodowych, pracowników socjalnych -praktyków pracy socjalnej i pracowników naukowych - niezależnych ekspertów pracy socjalneji polityki społecznej.
System pomocy społecznej wymaga reform i zmian, które powinny jednak realizować podstawowe cele polityki społecznej.... więcej w treści petycji do MPiPS
Dnia 21 listopada br. wręczono Pani Dyrektor Wyrwickiej MPiPS wspólną petycję organizatorów protestu podpisaną przez Przewodniczących: Pana Jerzego Gilewskiego (PFZPSiPS) oraz Pana Stanisława Jamkę (Krajowa Sekcja Pracowników Pomocy Społecznej NSZZ Solidarność\")
-koniecznie zobaczcie dokonania krajowej sekcji pomocy społecznej solidarności i Pana Staszka ....
Jan, a co ty zrobiłes w kwestii patologicznego systemu pomocy społecznej?
Uważam, że priorytety, które ma Krajowa Sekcja Pracownikow Socjalnych Pomocy Spolecznej są w moim przekonaniu własciwe ( każdy ma prawo do własnej opinii i wiary w swojego Boga - takie jest prawo demokracji), a to, że w końcu
udało się zorganizować ogólnokrajową PIKIETĘ na której każdy może wyrazić swoją opinię to tak jak powinno być w demokracji;
stworzenie warunków do wyrażenia niezadowolenia i sprzeciwu przeciwko patologicznemu systemowi - dzięki Tym ludziom mamy okazję wszyscy razem i każdy z osobna na zlożenie ( czy wysłanie ) wlasnej petycji i wspólnie, solidarnie i spójnie pokazanie naszego zjednoczenia jako pracowników socjalnych w Ogólnopolskim Protescie - PIKIECIE 30 LISTOPADA 1013R.
Skoro zadne sygnału od przeszło dekady do rzadu nie przemawiają, malo tego sa ignorowane, wysmiewane to wyrazenie w formie PIKIETY już samo w sobie jest znaczacym sygnałem dla rzadu, że srodowiska PS dalej nie da się ignorować z tej prostej przyczyny, że rządu nie stać na to aby wejsć w otwarty konflikt z pracownikami socjalnymi, a to czy MPiPS i pani Wyrwicka może spać spokojnie to ja bym bardzo kwestionowała bo zaniechania muszą natychmiast nadrobić i tutaj trzeba bedie mocno zarywać nocki ( biorąc pod uwagę niesprzyjającą pore roku)
Tak więc niech każdy z osobna zastanowi sie i zrobi rachunek sumienia z tego co go boli i co może go uzdrowić, a wtedy dojdziemy do konsensusu i w sposób naturalny przejdziemy do okreslenia szczegółowego planu zmian w pomocy społecznej tak aby standardy usług byly zgodne z wymogami rzetelnej pracy i standardami unijnymi jako cel w przyszłosci
Potwierdzam moje słowa wyżej i zachęcam do wyrażania w formie pisemnej swoich przemysleń dotyczących zmian w pomocy społecznej wysyłanych na konkretny adres.
W moim przypadku będzie to skierowany do Donalda Tuska list otwarty z kilkoma kopiami do wiadomosci ( nad tym pracuję od dluższego czasu, ale czy uda mi sie to zrealizować przy moich warunkach - nie wiem.
Zachęcam jednak do poważnego potraktowania tej Pikiety i nawet samo uczestnictwo to już będzie wyraz tego co każdy czuje, a jak ktos może więcej to działania kreatywne w tej kwestii ( oczywiscie w zgodzie z obowiązującym prawem) moim zdaniem sa wskazane - a chyba nawet niezbędne aby Polska zobaczyła stan i kondycję pomocy spolecznej dzisiaj